Cumhur İttifakının belediye başkan adaylarının açıklanmasında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 48 yerde daha adayları ilan etmesiyle Cumhur İttifakı 30 Büyükşehir Belediyesi ve İttifak dâhilindeki İl belediye adaylarını tamamlamış oldu. Merakla beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, İzmir Büyükşehir Belediyesine ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ aday gösterildi. MHP ise 55’er isimden oluşan aday listesinin 5. etabını ilan etti.

ABB adaylığı heyecanla karşılanan Turgut Altınok ismi CHP’li Mansur Yavaş’ın en çekindiği isimler arasında yer alıyordu. Altınok’un belediyecilik tecrübesi ve hizmetleriyle adından sıkça söz ettiren bir isim olması CHP’nin adayının gardını düşürdü. İP ve HDP’nin oylarıyla seçilen CHP’li Mansur Yavaş’ın 31 Mart 2024 seçimlerinde DEM’in oylarına muhtaç hale gelmesi belediye başkanlığı koltuğundaki günlerin sayılı olduğunu bir kez daha hatırlattı. İzmir ise hizmet belediyeciliğiyle tanışmak için yeni bir fırsat buldu. İzmir’in sorunlarına karış karış hâkim olan Hamza Dağ’ın aday gösterilmesi hizmet bekleyen CHP’li seçmenlerde de sevinçle karşılandı. Bu sevincin sağlamasını yapacak olan da yine 31 Mart’ta seçmenin önüne konulan sandık olacak tabii ki.

Deprem bölgesi

Bununla beraber depremden etkilenen ve AK Parti ile MHP’nin ittifak yaptığı 11 ilde de adaylar netleşmiş oldu. Daha önce ilan edilen Osmaniye ve Elazığ Belediyesinin yanı sıra 4 yerde aday değişikliğine gidildi. Mevcut Belediye Başkanlarının yerine Kahramanmaraş’ta Fırat Görgel, Malatya’da Sami Er, Adıyaman’da Ziya Polat, Kilis’te ise Reşit Polat aday gösterildi. Şanlıurfa ve Gaziantep’te ise mevcut başkanlarla devam edildi. CHP yönetiminde bulunan Hatay Büyükşehir Belediyesinde ise Cumhur ittifakının adayı Mehmet Öntürk, Adana’da ise Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir oldu. Kayyum yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ise Mehmet Halis Bilden aday gösterildi.

CHP yönetimindeki belediyeler

Cumhur İttifakının ortak aday gösterme kararı aldığı ve CHP yönetiminde bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü aday gösterilirken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine ise Cüneyt Yüksel aday olarak belirlendi. Ardahan Belediyesine Yunus Baydar, Burdur Belediyesine Mehmet Şimşek, Kırşehir Belediyesine de Osman Arslan aday gösterildi. CHP’den İP yönetimine geçen Bilecik Belediyesine ise Mustafa Yaman ismi aday olarak belirlendi. AK Parti ve MHP’nin ayrı adaylarla yarıştığı Bolu Belediye Başkanlığı için de Muhammed Emin Demirkol AK Parti’nin adayı oldu.

Kayyum yönetimindeki belediyeler

Terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık suçlarından dolayı yerlerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesine AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Mardin Büyükşehir Belediyesine‘de Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin aday gösterildi. Batman’da Adil Sebati Ceylan, Hakkâri’de İsmet Ölmez, Iğdır‘da Ülkü Öcal, Siirt’te ise Ekrem Olğaç isimleri Cumhur İttifakının adayları oldu. Türkiye Komünist Partisinin yönetiminde bulunan Tunceli Belediyesine de Erkan Eroğlu aday gösterildi.

Değişikliğe gidilen yerler

Yeni isimlerle devam edilme kararı alınan Sakarya Büyükşehir Belediyesine Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Trabzon Büyükşehir Belediyesine ise Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç aday gösterildi. Bunun yanı sıra yine Cumhur İttifakının ortak aday gösterdiği Ağrı’da da mevcut belediye başkanının yerine Mehmet Salih Aydın aday gösterildi. AK Parti ve MHP’nin ayrı aday çıkarma kararı aldığı ve mevcutta AK Partinin yönetiminde olan Afyonkarahisar Belediyesine mevcut başkanın yerine Hüseyin Ceylan Uluçay ismi aday gösterildi.

Yeniden aday gösterilen belediyeler

Cumhur İttifakının ortak aday gösterdiği Kayseri ve Konya Büyükşehir Belediyelerinde aynı isimler yeniden aday gösterildi. Bu belediyelerin 6 Şubat depreminden sonra gösterdikleri özverili çalışma Türkiye genelinde takdir toplamıştı. Bununla beraber Çorum, Muş, Şırnak ve Zonguldak’ta da aynı isimler yeniden belediye başkanı adayı olarak belirlendi. Mevcutta AK Partinin yönetiminde olan ancak AK Parti ve MHP’nin ayrı adaylar çıkardığı Aksaray, Gümüşhane, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Sivas, Uşak ve Yozgat’ta da AK Parti aynı isimleri tekrar aday gösterdi.

MHP’nin yönetiminde olan ve Cumhur İttifakının yarıştığı Amasya, Bayburt, Karabük, Karaman ve Kütahya’da da AK Parti kendi adaylarını açıkladı. Bununla birlikte AK Parti tüm büyükşehir ve illerde adaylarını tamamlamış oldu.

MHP’nin adayları

Cumhur ittifakının ortak aday gösterdiği tüm yerlerde adaylar belirlendi. AK Parti ve MHP’nin kendi adaylarını çıkardığı tüm seçim bölgelerinde de AK Parti adaylarını tamamlarken MHP’de ise Düzce ve Yozgat dışında açıklanmayan İl belediyesi kalmadı. 55’er isim ile duyurulan adaylar peyderpey açıklanmaya devam ediyor. MHP bugüne kadar 2’si büyükşehir,  25’i il, 95’i büyükşehir ilçe ve 153’ü de ilçe belediye başkan adayı olmak üzere toplamda 275 yerde adayını açıkladı.