Anketçiler dilini yuttu

Anketçiler ne oldu? Yine renginiz mi soldu?

Günün Başyazısı
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Anketçiler dilini yuttu

Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Anketçiler ne oldu?

Yine renginiz mi soldu?

Yine parayla siyasi fitne üreten, manipülasyon yapan küçük dilinizi mi yuttunuz?

MHP’nin Sivas, Bursa ve Kayseri mitingleri üst üste sizin adınıza iyi olmadı değil mi?

Parayla indirip-çıkardığınız parti oylarıyla MHP’nin miting meydanları arasında uçurum var değil mi?

2018 seçimlerinden önce de “MHP bitti, tükendi, oyu %4-5 kaldı” propagandaları yaptınız ama MHP her türlü kara propagandaya rağmen %12’ye yakın oy almıştı. Şimdi yine aynı oyun, aynı tezgâh peşindeydiniz. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli tam zamanında başlattığı mitinglerle yine oyunlarını bozdu, yine tezgâhlarınızı başınıza geçirdi.

SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yayınladığı anketler için “Bol kepçeden attık” yorumunda bulunmuştu.

Biz bu ülkede ‘BDP oylarının ankette düşük göründüğünü, MHP oylarından alınacak 3 puanın BDP oylarına yazılabileceğini’ söyleyen Fatih Altaylı’ları görmedik mi?

MHP her seçim öncesi bu anket tezgâhlarına muhatap olan bir partidir.

2007 seçimleri öncesi “MHP barajı geçemez” diyorlardı. MHP %14.29 oy aldı.

2011 seçimleri öncesi “MHP barajı geçemez” diyorlardı. MHP %13.01 oy aldı.

2015 Haziran seçimleri öncesi “MHP barajı geçemez” diyorlardı. MHP %16.29 oy aldı.

2015 Kasım seçimleri öncesi “MHP barajı geçemez” diyorlardı. MHP %11.90 oy aldı.

2018 seçimleri öncesi “MHP barajı geçemez” diyorlardı. MHP %11.10 oy aldı.

MHP’nin Sivas ve Bursa mitinglerinden ders çıkaran AK Parti safından 6+HDP cephesine geçen anketçi Mehmet Ali Kulat Bursa mitingi sonrası “MHP Lideri Sn. @dbdevletbahceli 1 hafta aralıkla Sivas’tan sonra Bursa Mitingi’nde de gövde gösterisi yaptı. Kamuoyu Araştırmalarında yıllardır seçimlerde aldığı oyun altında görülen @ MHP_Bilgi ye “seçmen kızsa bile” --ülkenin bekası için sigorta-- anlamı yüklediği görülüyor”. Twitini attı. Bu bir nevi itiraf, bir nevi MHP’nin durduğu alandaki gücünü kabullenmeyi yaşadı.

MHP’nin muhteşem Kayseri mitingi sonrası diğer anketçilerden de böyle itiraflar ve kabullenmeler bekliyoruz.

Masa başında ve para karşılığı manipülasyon anketleri yapanlar herhalde miting meydanlarındaki MHP manzarasından sonra biraz işlerinde tıkanma yaşayacaktır. Çünkü MHP’nin bu mitingleri sonrası onları pazarlayacak anket bulmaları mümkün değildir. Ama elbette çirkeflikte, çamurlukta ölçü tanımayanlar MHP’nin gücü ve oy oranı konusunda yine para kazanma uğruna bildiklerini okuyacaklardır. Ne yaparlarsa yapsınlar Sivas, Bursa ve Kayseri mitingi gösterdi ki, MHP 7’den 77’ye diri, inanmış ve Cumhur ittifakının varlığına gönülden sarılmış durumdadır. MHP mitingleri 6+HDP masasının tüm propaganda ayarını bozmuş ve morallerine büyük darbe vurmuştur. Çünkü 2018 seçimleri öncesi nasıl ki, “MHP tükendi, MHP bitti” propagandaları üzerine oyunlarını kurdularsa, aynısını 2023 seçim öncesinde de kuracaklardı ama şimdi MHP üzerinde yorum yaparken “Bol kepçeden sallama” yapamayacaklar… Çünkü herkes “Göz var, izan var” diyecek…

Bol kepçeli anketçiler, ondan ona oy kaydıranlar MHP’nin Kayseri mitingini gördünüz değil mi? Hadi ama hemen yıkılmayın. Sizde şeytanlık çoktur, yeni oyunlar düşünün… Birbirinize girmeden yapın ama bu…

Yorumlar