İlk kez 25 Aralık 1935 yılında on binlerce kişinin katılımıyla hizmete açılan Şehitler Abidesi ve Şehitlik, yapılan çalışmalar sonucunda 25 Aralık 2023’te Antep Savunması Şehitliği ve Saygı Müzesi olarak müze statüsüne çevirildi.

Yeşilsu’da açılışı yapılan müze,  yaklaşık 90 yıllık bir geçmişe sahip olup, dönemin Gaziantep Belediyesi ve halk tarafından finanse edilen kaynaklarla inşa edilmişti. İlk açılında İhsan Bey Camiinde meftun bulunan şehit kemikleri ve Şahinbey’in de bulunduğu 30 tabut, 1935 yılında açılışı yapılan Şehitler Abidesi ve Şehitlik açılışına getirilmişti.

Whatsapp Image 2024 03 11 At 11.04.40

Müzenin açlışında Antep Savunması’nda 6 bin 317 şehidin anısını yaşatan Şehitler Abidesi’nde dua okuyup çiçek bırakan Başkan Şahin, çok özel bir mekânda olduklarını belirterek, açılış günü için konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

 “102 yıl önce ecdat bize şanlı ve şerefli bir tarih bıraktı. Bu şehir çok özel bir şehir. Bu şehir çok kıymetli bir şehir. Bu şehir 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben onların gözlerinden nasıl öpmem ki’ dediği çok özel bir şehir. Gösterdiği kahramanlık örneğini bütün herkese örnek göstermiş bir şehir. Bu emanetin sahipleri olarak bastığımız toprağın ne olduğunu biliyoruz. Şehit kanıyla sulanmış bu topraklar bizim gözümüzün nuru başımızın tacıdır.”

Müze açılışında bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, AK Parti Gaziantep milletvekilleri, İrfan Çelikaslan, Derya Bakbak, Bünyamin Bozgeyik, İl Başkanı Murat Çetin eşlik etmişti.

Kaynak: Haber Merkezi