AÖL sınavları ne zaman başlayacak, sınav tarihleri ne zaman? 2021 AÖL ders seçimi son gün bugün mü?

2021-2022 Eğitim yılı 1. Dönem Açıköğretim Lisesi sınavları ne zaman başlayacak? öğrenciler tarafından araştırılıyor. AÖL sınav tarihleri daha öncesinde belirlenmişti. Online olarak yapılacak olan AÖL 1. dönem sınavı ders seçimi için son gün bugün. MEB tarafından duyurusu yapılan AÖL sınav tarihleri yaklaşırken online sınav detayları ve kuralları da belirlendi. Peki AÖL 1. Dönem sınav tarihleri ne zaman?

Google Haberlere Abone ol
AÖL sınavları ne zaman başlayacak, sınav tarihleri ne zaman? 2021 AÖL ders seçimi son gün bugün mü?
30.11.2021 11:49

AÖL sınavları ne zaman başlayacak? Açıöğretim Lisesi'nde okuyan öğrenciler tarafından araştırılıyor. MEB tarafından online yapılması kararlaştırılan AÖL sınavları için ders seçiminde son gün bugün. Açık Lise öğrencileri, büyük bir heyecanla 1. dönem sınavlarının başlayacağı günü bekliyor. AÖL 2021-2022 1. dönem sınavları kuralları da haberimizde yer aldı. Peki AÖL sınavları tarihleri ne zaman? 

AÖL SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla illere gönderilen yazıya göre; 2021-2022 Eğitim yılı 1. Dönem Açıköğretim Lisesi sınavları 4-10 Aralık 2021 tarihleri arasında uygulanacak.

AÖL SINAVLARI ONLİNE MI OLACAK, YÜZ YÜZE Mİ?

4 Aralık'ta başlayacak Açıköğretim Lise sınavlarının10 Aralık saat 23.59'a kadar çevrim içi ortamda yapılması kararı alındı. Bu kapsamda sınavlar, bu döneme mahsus olarak çevrim içi yapılacak.

aöl sınavları

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI DERS SEÇİMİ İÇİN BUGÜN SON GÜN!

2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönem sınavları için daha önce ders seçimi yapmış olan öğrencilerin bu ders seçimlerine göre sınava katılabilmesi, yeniden ders seçimi yapmak isteyenlerin 17-30 Kasım arasında ders seçimlerini yapabilmeleri sağlanacak.

Sınavın ilk günü itibarıyla 18 yaşından gün almamış öğrenciler, mevcut ders seçme kriterleri doğrultusunda istemeleri hâlinde ders seçimi yapabilecek. 18 yaşından gün almış öğrenciler; istemeleri hâlinde dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders çizelgelerinde belirtilen derslerden, varsa önce alt dönemin başarısız olunan ortak ve zorunlu derslerini, sonra birbirini takip eden ortak ve zorunlu derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 20 ders olacak şekilde seçebilecek.

Açık öğretim ortaokulu öğrencileri, 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönem sınavları için tekrar ders atama işlemleri yapılmadan daha önce atanan derslerden çevrim içi sınavlara katılabilecek.

Açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesinin yüz yüze eğitim ile verilen dersleri, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacak.

Öte yandan, açık öğretim okullarında mezuniyet şartlarını taşıyan ve sınava katılması gerekmeyenlerden sınav katılım ücreti ödeyen öğrenciler ile açık öğretim okulları ilk kayıt ve kayıt yenileme dönemlerinde, sınav katılım ücreti hesabına sehven para yatıranlara, ücret iadeleri yapılacak.

ONLİNE SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Not-1: Öğrenciler seçmiş olduğu bir dersin sınavını bitirdikten sonra, seçmiş olduğu diğer dersin sınavına hemen başlamak zorunda değildir. Online sınav takvimi içerisinde istediği bir zaman diğer dersin sınavına başlayabilir.

Not-2: Online Sınavla ilgili olarak, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 22.02.2021 tarih ve 21060217 sayılı yazılarına göre; Milli Eğitim Müdürlüklerince, "...İnternet erişimi olmayan öğrenciler tarafından talep edilmesi halinde, müdürlüğünüzce belirlenen internet erişimi olan ve bilgisayar/tablet bulunan okul/kurum müdürlüklerinde öğrencilerin sınava katılmasının sağlanması, Engelli öğrenciler tarafından talep edilmesi halinde, müdürlüğünüzce okuyucu/kodlayıcı görevlendirilerek ev/hastanede veya belirlenen okul/kurum müdürlüklerinde öğrencilerin sınava katılmasının sağlanması..." şeklinde İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Sınav Yürütme Komisyonlarına resmi yazı gönderilmiştir. Bu konuda talepte bulunan öğrencilerin İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Sınav Yürütme Komisyonlarına başvurması gerekmektedir.

Not-3: Sınav öncesinde sınav sistemine erişim için kullanılan tarayıcı penceresi dışında tüm uygulamalar kapatılacak, sınav sırasında sınav sisteminin erişildiği tarayıcı penceresi dışında herhangi bir pencereye geçiş yapılmayacaktır. Ayrıca arka planda çalışan ve internet bağlantısı kullanan uygulamalar varsa bunlar da kapatılacaktır. Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması hâlinde öğrenciye uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı veya sayfanın kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ait sınavı iptal edilecektir. Öğrencilerimizin cep telefonu veya bilgisayarlarındaki bildirimleri de sınavdan önce kapatmaları gerekmektedir.

Not-4: Sınavın ilk günü yaşanabilecek yoğunluktan dolayı öğrencilerimizin, sınavın ilk günü değil de sınav takvimi içerisinde ilerleyen günlerde, özellikle hafta sonu sınav ekranlarına girmeleri daha uygun olacaktır.

Yorumlar