AP Başkanı Weber'den Volkswagen'e skandal çağrı!

Alman otomobil devi Volkswagen'in Türkiye'de fabrika açma kararı sonrası açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Başkanı Manfred Weber, bu yatırımdan memnun olmadıklarını söyledi.

AP Başkanı Weber'den Volkswagen'e skandal çağrı!
05.10.2019 23:22

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni bir fabrika kurma konusunda Bulgaristan ile Türkiye arasında bir seçim yapacaktı. Türkiye'ye yatırımı daha cazip gören Alman devi, Manisa'da fabrika kurmak için harekete geçti ve Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş.'yi resmen kurdu.

1.4 milyar euroluk yatırım için düğmeye basılması Bulgarları çileden çıkarırken, Avrupa'da da Türkiye'ye yatırım yapılmasını istemeyenler harekete geçti.

Türkiye'ye yatırım yapmayın çağrısı

Der Spiegel'e konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Manfred Weber, Volkswagen'in yeni yatırımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk düşmanı kimliğiyle öne çıkan Weber, Alman devi Volkswagen'i Türkiye'ye fabrika yatırımı yapması nedeniyle kınadı. Hatta daha da ileri giderek Manisa'ya fabrika kurulmamasını isteyen AP Başkanı Weber, Volkswagen tarafından yatırım kararının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Şirket kuruldu yatırımdan dönüş yok

Avrupa'da Türk düşmanları bu açıklamalarına devam etse de Volkswagen, yaklaşık 1 milyar liralık sermaye ile şirketini kurdu.

Volkswagen, Manisa'ya 1.4 milyar euroluk yatırımla yaklaşık 7 bin kişilik istihdam sağlayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Volkswagen'e ait Man Şirketi'nin Akyurt'taki arazisi yatırım yeri olarak ilan edildi. 425 milyonluk yatırımla 700 kişiye iş imkanı sağlanacak" açıklamasında bulundu.

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı'ndan skandal açıklama

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Türkiye'yle girdikleri Volkswagen yarışının eşit şartlarda yapılmadığını ve Türkiye'nin ayrıcalıklara sahip olduğunu savundu.

Bulgar ulusal radyosu BNR'ye demeç veren Plevneliyev, "Bu kesinlikle eşit bir mücadele olmadı. Zira görünene göre Türkiye, kurallara hiç bağlı kalmadı ve ortak pazar kurallarına ilgi göstermedi. Türkiye Gümrük Birliği üyesi, tüm haklara sahip, ancak bununla birlikte hiçbir yükümlülüğü bulunmuyor" dedi.

Yorumlar