İrlandalı AP Üyesi Clare Daly, AB'nin Yemen'e karşı tutumunu eleştirerek İsrail için "Batı'nın buldog köpeği" benzetmesi yaptı. Daly, AB'nin İsrail'e yönelik karar alma girişimine sert tepki gösterdi, "AB'nin ahlaki otoritesi yok" dedi. Ayrıca, Batı'nın İsrail'e destek verdiğini ve soykırımı kutladığını iddia etti. Daly, Yemen'e yapılan saldırıları da eleştirerek, "Yemenliler kimseyi öldürmedi ama 25 bin Filistinli öldü. AB'nin ahlaki otoritesi yok. Eğer sorunu çözmek istiyorsanız, soykırımı durdurun" ifadelerini kullandı.

AB’YE SERT TEPKİ

Yemen'deki İran destekli Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarına Avrupa Birliği'nin (AB) karşılık vermesi güç konusundaki parlamento görüşmesinde konuşan Daly, AB'nin İsrail yerine Yemen'e yönelik karar alma girişimine, "AB'nin ahlaki otoritesi yok" sözleriyle tepki gösterdi.

"BATI'NIN BULDOG KÖPEĞİ İSRAİL

"Her gün daha çok maske düşüyor." ifadesini kullanan Daly, "Batı'nın buldog köpeği İsrail, Lahey'de soykırımla yargılanırken, onun iş birlikçisi AB ülkeleri ve sözde aynı düşüncede olduğumuz ortaklarımız ABD ve İngiltere, Birleşmiş Milletler anlaşmasını çiğneyerek Yemen'e yönelik yasadışı, sebepsiz ve haksız saldırı suçu işliyor." diye konuştu.

“AB, SOYKIRIMI KUTLUYORDU”

AP üyelerinin "uluslararası hukuku korumak" adı altında Yemen'e karşılık verilmesi yönündeki görüşlerini eleştiren Daly, "Aynı uluslararası hukuk Gazze'de enkaz altında çiğnenirken dünya dehşete kapılmış, o esnada AB, İsrail'e daha fazla silah satmak için anlaşarak soykırımı kutluyordu." ifadelerini kullandı.

“AB’NİN AHLAKİ OTORİTESİ YOK”

Daly, "Yemenliler kimseyi öldürmedi ama 25 bin Filistinli öldü. Fakat, hepiniz uluslararası sevkiyat nedeniyle kızgınsınız. Bitmiştir. AB'nin ahlaki otoritesi yok. Eğer sorunu çözmek istiyorsanız, soykırımı durdurun." şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı