Araç sahipleri dikkat! Kesilen 1200 TL'lik cezayı böyle iptal ettirdi

Bursa'da bir vatandaş, kendisine gelen 1.200 liralık trafik cezasını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Kentin en işlek caddesinde trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirdiği iddiası ile ceza kesilen sürücü, bir avukat aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Söz konusu saatte trafiğin yoğun olduğunu ve makas atma ihtimalinin olmadığını belirten sürücünün cezası, fotoğraf ve görüntü gibi deliller olmaması nedeniyle iptal edildi.

Google Haberlere Abone ol
Araç sahipleri dikkat! Kesilen 1200 TL'lik cezayı böyle iptal ettirdi
05.06.2021 23:50

Tekstil firması sahibi Mehmet Tunç'a şehrin en kalabalık caddesinde makas attığı gerekçesiyle 1.228 lira ceza geldi. Gelen cezayı inceleyen Tunç, cezanın açıklamasını okuduğunda büyük şaşkınlık yaşadı. Cezanın, Bursa'nın en işlek caddesinde ve trafiğin en yoğun olduğu saatte trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmekten geldiğini gördü. O saatte cezanın yazıldığı caddede trafiğin yoğun olduğunu ve makas atma imkanın olmadığını belirten vatandaş, soluğu bir avukatın yanında aldı. Cezanın bir fahri trafik müfettişi tarafından yazıldığı belirlendi.

DELİL OLMAYINCA CEZA İPTAL EDİLDİ
Hemen cezanın iptali için mahkemeye başvuru yapıldı. Cezayı yazan fahri trafik müfettişinin fotoğraflı ve görüntülü delil sunamaması üzerine ceza Sulh Ceza Hakimliği'nce iptal edildi.

"HAKİM İDDİALARIMIZI HAKLI BULDU"
Müvekkiline yazılan haksız cezanın iptal edildiğini ifade eden Avukat Aylin Doğan, "Müvekkilimiz bize başvuru yaptı. Cezanın tanzim edildiği yer, Bursa'da trafiğin en yoğun olduğu yer. Müvekkilim, bu saatte burada trafiği tehlikeye düşürecek bir hareket yapmasının imkansız olduğunu belirtti. Biz de sulh ceza hakimliğine cezanın iptali için müracaatta bulunduk ve bu kararın hukuka aykırı olduğunu söyledik. Fahri trafik müfettişi tarafından düzenlenen cezada herhangi bir video ve fotoğrafın delil olarak sunulmadığını belirttik. Konuyu değerlendiren sulh ceza hakimi iddialarımızı haklı buldu ve 1.228 liralık cezayı iptal etti" dedi. İHA

Yorumlar