Seçimlere 58 gün kaldı…

Cumhur İttifakı 30 Büyükşehir ve 51 ilde tüm adaylarını netleştirdi. İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları projelerini hazırladı, sahaya indi. Bu üç büyükşehir başta olmak üzere CHP’nin yönetiminde bulunan diğer büyükşehirlerde yaşanan 5 yıllık fetret devrini bitirmek için kollar sıvandı. Cumhur ittifakının tüm adayları kentlerin sorunları ve kayıp 5 yılın telafisi için hangi adımların atılması gerektiğine odaklandı. Hasar raporu oluşturuldu ve bu hasarın en hızlı şekilde telafisi için reçeteler hazırlandı.

İstanbul başta olmak üzere 81 ilin tamamını dirençli hale getirmek için kentsel dönüşüm planları çıkarıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesini saplandığı borç batağından kurtarmak için formüller oluşturuldu.

İzmir’in çehresini değiştirecek ve şanına yakışacak hizmetlere kavuşması için ehil eller devreye girdi.

Diğer tüm büyükşehirlerin ihtiyaç, talep ve beklentilerine yönelik çözüm önerileri tespit edildi. İl belediyeleri için de aynı hassas yaklaşım sergilendi. Vatandaşlar sokakta, pazarda, sanayide, markette karşılaştığı Cumhur ittifakının adaylarıyla hangi hizmetlerin yapılacağına dair detaylı sohbet etme imkânı buldu. Mevcut belediye başkanları bugüne kadar insanların hayatını kolaylaştırmak için hangi çalışmaları yaptıklarının hesabını verirken, bundan sonra da hangi vaatleri gerçekleştireceklerinin tanıtımını yaptı. Tek amaçlarının belediyeler vasıtasıyla insanlara daha iyi hizmet götürmek ve yaşanabilir kentler oluşturmak olduğu gösterildi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli 28 Ocak Pazar günü Mersin’de seçmenlerin karşısına çıkarak açık hava toplantısını gerçekleştiren ilk siyasi lider oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da aday tanıtım toplantılarında halka hitap etme imkânı bulsa da ilk geniş katılımlı toplantısını 3 Şubat’ta Hatay’dan başlatma kararı aldı.

Yani Cumhur ittifakı tarafında tam bir adaptasyon ve hedef birliği var.

Yeni bir zafer için tüm hazırlıklar tamam…

Seçimlere 58 gün kaldı…

CHP henüz birçok yerde adaylarını netleştiremedi. Parti içinde yaşanan koltuk kavgası şehirlere hizmetin önüne geçti. Çantada keklik gördükleri belediyelerde Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin üzeri çizilirken, buralarda Özel ve İmamoğlu’na yakın isimleri belirleme kavgası yaşandı. Kaybedeceklerini gördükleri Adana, Mersin, Antalya gibi Büyükşehirlerde ise aynı isimlerle yola devam etmeyi tercih ettiler. Çünkü buralarda da kaybedenler Kılıçdaroğlu’na yakın isimler olacaktı.

CHP’nin DEM ile işbirliği noktasında tıkanması da adayların belirlenme sürecini geciktiren diğer bir faktör oldu. İttifak için CHP’nin adaylarının DEM ile tam bir uyum gösterecek ve rantı bölüşecek profillerden oluşması gerekiyordu. Büyükşehir ve İl bazındaki ittifak süreci ilçe belediyeler üzerinden yürütülmeye başlandı. Örneğin İstanbul’da CHP’nin adayına destek karşılığında DEM Parti Esenler, Adalar ve Sultangazi’de kendi adayına destek istedi. Mersin’de ise Akdeniz Belediyesi için destek talep etti. Bu pazarlık henüz bitmese de birçok yerde görüşülmeye devam ediyor. Bu bakımdan CHP henüz 81 ilde adaylarını netleştiremedi. 7 Büyükşehir 17 İl belediyesinde henüz adayları yok. DEM Parti ise adaylarını netleştirmek için CHP’nin DEM’lenmesini beklemeye koyuldu…

İP ise 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP ve HDP’den yediği kazığın acısını çıkarmaya çalışıyor. Daha doğrusu “biz samimiyetle destek verdik ama karşılığını göremedik” diyerek intikam almak istiyor. 81 ilde ayrı adaylarla çıkma politikaları tıkır tıkır işliyor. İP, bugüne kadar Ankara, İstanbul ve İzmir dahil olmak üzere 16 Büyükşehir’de adaylarını ilan etti. 12 İl Belediyesinde de adaylarını netleştirdi. Ancak CHP, DEM Parti, İP ve seçime katılacak diğer partiler sandığa iki aydan daha kısa bir süre kalmasına rağmen Cumhur İttifakının ortaya koyduğu netliği yakalayamadılar.

İç kavgalarından, ucuz siyasi polemiklerden, koltuk hesaplaşmalarından vakit bulup yerel yönetim vizyonu oluşturamadılar.

Seçimlere 58 gün kaldı…

Erken kalkan yol aldı.

Bu süreçte önemli bir fark otaya çıktı.

Seçimlere 36 parti katılsa da önümüzdeki seçimin Cumhur İttifakı ve diğerleri arasında geçeceği şimdiden netleşti.