Arapgir’de ‘İstiklalden İstikbale Çanakkale Ruhu ile Ramazan Programı’ gerçekleştirildi.

Arapgir Kaymakamlığının düzenlemiş olduğu ‘İstiklalden İstikbale Çanakkale Ruhu ile Ramazan Programı’ 12 Mart-18 Mart tarihleri arasında yapıldı.

Arapgir Kaymakamligi (4)

Gerçekleştirilen programda; İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’u Anma, Çanakkale Savaşı ve Ramazan ayına ilişkin olarak tiyatrolar, söyleşiler, musikiler ve mehter takımı çalışmaları Arapgir Samime Aydınlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 12 ve 18 Mart’taki programlar resmi programların akabinde gerçekleştirilmiş olup diğer günlerdeki programlar teravih namazından sonraki vakit olan saat 21.30’da gerçekleştirildi.

12 Mart’ta düzenlenen resmi program olan Anma Programı’nın akabinde Arapgirliler tarafından oluşturulmuş Art of Arapgir Musiki Heyeti tarafından şarkılar, türküler ve Atatürk’ün sevdiği müzikler seslendirildi.

Arapgir Kaymakamligi (1)

13 Mart’ta ülkemizin önemli düşünür ve yazarlarından birisi olan Hayati İnanç, ‘Hayata Şiirden Bakmak’ temasıyla konuşmacı olarak dinleyicilere edebi söyleşide bulundu. Aynı günün sabahında ise Arapgir’in coğrafi tescilli işareti olan tahta çivili ayakkabının ustası Erol Hakan’ın dükkanına uğrayan Hayati İnanç, bu mesleğin devam ettirilmesi ve yok olmaması için yeni çırak, kalfa ve ustanın yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.

14 Mart’ta Dolunayda Akşam Tiyatrosu sahne aldı. Tiyatro ekibinde yer alan TRT Sanatçısı İsmail COŞKUN, tiyatro öncesi milli beraberlik şarkılarını seslendirirken tiyatro sonrasında ise İlahi Sanatçısı İbrahim Doğar, mevlevi gösterileri ile birlikte ilahi okudu. Gerçekleştirilen tiyatroda Oyuncu Muhammed Emin Kutlu’nun Çanakkale Savaşı’na ilişkin hikaye anlatımlarıyla sunumları sahne aldı. Program sonrası sahneye çıkan Kaymakam Fikri Badioğlu, Çanakkale Savaşı’nda Müstahkem Mevki Komutanlığı yapan Arapgirli Cevat Çobanlı Paşa’yı hatırlatarak “ilçemizde daha nice Cevat Paşalar yetiştireceğiz” dedi.

Arapgir Kaymakamligi (2)

15 Mart’ta Elazığ Kürsübaşı ekibi, Arapgir’de yöresel ve sevilen türkülerle birlikte Harput müziklerini söyleyerek dinleyicilerin büyük beğenisiyle türkü festivali yaptı. Program esnasında da sürpriz şekilde sahneye çağrılan Kaymakam Fikri BADİOĞLU’da Elazığ Kürsübaşı Ekibi’ne dahil olarak ekip ile birlikte Yemen Türküsü’nü seslendirmiştir. Seslendirilen türkü sonrası konuşan Kaymakam, kendisinin de aslen Elazığ Palulu olduğunu belirterek Elazığ Kürsübaşı Ekibi’ne ve dinleyicilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek hayırlı ramazanlar temennisinde bulundu.

17 Mart’ta Batuhan Gökbulut ve Orkestrası sahne alarak tasavvuf musikisinin yanı sıra sevilen türkü ve şarkılar halaylar eşliğinde seslendirildi.

18 Mart’ta düzenlenen resmi program olan Çelenk Sunma Töreni’nden sonra ilçede ortaokul öğrencileri tarafından oluşturulmuş Mehter Takımı, Kaymakam Fikri Badioğlu’nun komutuyla ilçe merkezinde marşlarla birlikte yürümüştür. Anma Programı sonrası Mehter Takımı, çaldığı marşlarla birlikte kültür merkezinde bulunan izleyicilerin coşkuyla büyük beğenisini kazandı.

19 Mart’ta Tiyatrocu Ahmet Yenilmez’in tek kişilik ve tek perdelik tiyatrosu ‘Korkma’ sahne aldı.

Editör: Haber Merkezi