Asgari ücret ve AGİ 2022'de ne kadar olacak? 2021 AGİ ücreti kaç TL?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret maratonu için geri sayım başladı. Her yıl aralık ayında komisyon tarafından belirlenen ücretlere ilişkin araştırmalar hızlandı. Konuyla ilgili araştırma yapan pek çok vatandaş Asgari ücret ve AGİ 2022'de ne kadar olacak? 2021 AGİ ücreti kaç TL? gibi sorulara yanıt arıyor.

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Asgari ücret ve AGİ 2022'de ne kadar olacak? 2021 AGİ ücreti kaç TL?

Asgari ücret, Türkiye'de milyonlarca çalışanı ve ailesini birinci dereceden ilgilendirn konular arasında yer alıyor. Bu ücret belirlenirken işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda oy çokluğu veya oy birliğiyle belirleniyor. Sene sonunun yaklaşması nedeniyle pek çok kişi, Asgari ücret ve AGİ 2022'de ne kadar olacak? 2021 AGİ ücreti kaç TL? gibi sorulara yanıt arıyor.

Milyonlarca vatandaşın gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan gelecek haberlere çevrildi.

AGİ tutarları ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Asgari geçim indirimi her sene asgari ücrete yapılan zam ile beraber artıyor. Geçtiğimiz yıl bekar biri için AGİ 268,31TL, evli ve eşi çalışmayan için ise 321,98 TL olarak belirlenmişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

ASGARİ ücret, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda oy çokluğu veya oy birliğiyle belirleniyor. Komisyonda hükümeti temsilen atanan beş isim, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) beş isim ve çalışan kesimi temsilen de en büyük işçi konfederasyonu olan Türk-İş’ten beş isim olmak üzere 15 kişi bulunuyor. Görüşmeler aralık ayında başlıyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK 2022?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında, ‘Kamu işçileri ve memurlarının ücretlerindeki artışlarla başlattığımız çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücretle de sürdüreceğiz.’ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücretle ilgili 'Görüşmeleri 1-2 haftada bitiririz.' açıklamasında bulundu.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısına göre Merkez Bankası’nın 2021 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 18.4, 2022 enflasyon tahmini ise yüzde 11.8. Buna göre de asgari ücretin enflasyona ezdirilmemesi için yüzde 20 ila yüzde 30 arasında bir zam yapılacağı anlamına geliyor. Ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında artış olacağı yönünde.

Yüzde 30 artış demek, 2022’de asgari ücretin brüt 4.650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret 3.673 lira civarında olacaktır. Bu durumda asgari ücretin işveren maliyeti de 5.463 lirayı bulacaktır.

Verilen bilgiye göre, bakanlık özel bir araştırma yaptırarak, sektörel asgari ücret uygulamasını da değerlendiriyor. Belirlenecek asgari ücretin enflasyonunun ne kadar üzerinde olacağına ilişkin alternatifler ortaya kondu. Enflasyon artı 8-10 puan önerilerinin değerlendirildiği, bunun da 3 bin 600 lira civarında bir rakam edeceği belirtiliyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı toplantılarda rakam telaffuz etmek yerine genel dengeler üzerinden bilgi verdiği öğrenildi. Toplantılarda, asgari ücretin ekonomik dengelerin dışında yüksek belirlemesinin, tüm ücret sıkalasını bozabileceği, asgari ücretle işçi çalıştıran küçük işlemelerin kayıt dışı çalıştırma yolunu tercih edeceği, bunun da çalışanlar aleyhine sonuç doğurabileceğine dair değerlendirmeler yapıldı. Ayrıca, devletin işverene ödediği 75 liralık prim desteğinin, 100 lira olarak uygulanmasının da gündemde olduğu belirtildi.

"ÇARŞAMBA GÜNÜ NETLEŞİR"

Ayrıca asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını belirten Bilgin, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" dedi.

AGİ'DE ARTIŞ OLACAK MI?

Asgari ücretteki artış ile beraber her sene asgari geçim indiriminde de artış gerçekleşiyor. 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret, yapılan yüzde 21,56'lık artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklandı. AGİ ise, bekar biri için 268,31TL, evli eşi çalışmayan için 321,98 TL olarak belirlendi.

Asgari ücreteki artışın AGİ'de de olması bekleniyor.

AGİ MAAŞI NASIL ARTIRIYOR? 

Çalışanlar her ay bordrolarında görür Asgari Geçim İndirimi (AGİ) kalemini. İşverenler bu tutarı bir yandan çalışanlarına öderken diğer yandan Maliye’ye ödeyecekleri gelir vergisinden düşerler.

Hesaplanan AGİ, çalışanlara (net ücrete ilaveten) ödenir. AGİ’ den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına, yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor. 2021 için bu tutar bekâr bir çalışan için aylık 268,31 liraya denk gelmekte.

Çalışmayan eş ve çocuklardan dolayı çalışanlara ilave olarak ödenecek AGİ tutarları Tablo II’ den görülebilir.

Yorumlar