Avar Kar fırtınası nedir ne demek? Avar kar fırtınası kaç gün sürecek ve ne zaman bitecek?

Avar Kar fırtınası İstanbul'u dün itibariyle esir aldı. İstanbul'un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışları 3 gün boyunca aralıklarla kentte etkisini sürdürecekken, Avar kar fırtınası Avrupa yakasına yayılmaya başladı. Peki, Avar kar fırtınası nedir? Avar kar fırtınası Türkiye’yi ne zaman terk edecek? Avar kar fırtınası ne demek, kaç gün sürecek?

Yaşam
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Avar Kar fırtınası nedir ne demek? Avar kar fırtınası kaç gün sürecek ve ne zaman bitecek?

Avar kar fırtınası Türkiye'yi esir aldı. Avar kar fırtınası kütlesi İstanbul'a giriş yaptı. Saatlerce süren kar yağışları tüm Türkiye'yi etkiledi. Avar ne demek? Avar kar anlamı nedir? soruları gündem oldu. Avar Kar Fırtınası İstanbul'u etkisi altına aldı. Peki ama avar kar nedir?

AVAR KAR NEDİR?

Avar kar; kar yağışı ile fırtınayı içinde barındıran soğuk hava dalgasına denir. ''Avar'' kelimesi, eski Türkçe'de ''heybetli'' anlamına gelmektedir. Bu kavramdan yola çıkarak yoğun kar yağışının etkili olacağı düşünülebilir.

avar kar fırtınası

AVAR KAR FIRTINASI KAÇ GÜN SÜRECEK?

Avar kar fırtınasının Türkiye'de, 21 - 28 Ocak 2022 tarihlerinde etkili olacağı düşünülüyor. Avar kar fırtınasının; Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin tamamında etkili olması bekleniyor.

 

Yorumlar