Avrupa da sana, CHP'nin PKK tavizlerini sorarsa Mansur Yavaş!

06.02.2020 10:00

      ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bir ayağı sürekli İngiltere’de olan bir kişidir. Sanırım kızının orada olmasından dolayı sık sık bir bahaneyle İngiltere’ye gidiyor. Belediye başkanı olduktan sonraki ilk bayram tatilini de Londra’da geçirmişti. Ankara’da sel olduğu zaman, bu yüzden Ankara halkından büyük tepki almıştı. Ama Ekrem İmamoğlu gibi yaptığı tatilleri kameraların gözüne sokmadığı için fazla dikkat çekmedi. Ama “Londra’nın Belediye Başkanı mısın?” diye soran siyasiler bile çıkmıştı. Google’da, “Mansur Yavaş-İngiltere- Londra” diye arama yaptığımda çıkan başlıkların bazıları şunlar oldu:

* Mansur Yavaş, İngiltere’de kiminle, neden görüştü?
* Mansur Yavaş, Londra İşçi Partisi Lideri Corbyn’le buluştu.
* Mansur Yavaş, İngiltere’ye para bulmaya gitti.
* Mansur Yavaş: ‘’Önemli bir İngiliz Futbol Kulübü ile Ankara’da”
* Mansur Yavaş, İngiliz basınına konuştu
* Mansur Yavaş, İngiltere’de iş ve finans dünyası ile buluşacak
* Ankara su altında; Mansur Yavaş, Londra’da
* Başkentin projeleri, Londra’da

      Mansur Yavaş geçtiğimiz günlerde yine Londra’daydı.

      İngiltere’nin meşhur düşünce kuruluşu Chatham House’da bir konuşma yapmış. Bu konuşmaya ait bazı içerikler, haber sitelerinde “Mansur Yavaş, Londra’da konuştu: PKK’ya taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” başlıklarıyla yayınlanmış. Haberi görünce “Acaba partisi CHP’yi mi uyarıyor?” diye düşündüm. Çünkü özellikle son beş yıldır biz CHP’yi hep “PKK ile yol yürüme, PKK’ya taviz verme” diye uyarıyoruz.

      CHP ve terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP o kadar iç içe geçmiştir ki, şimdi “PKK’ya taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” diyen Mansur Yavaş’ı, HDP Eş başkanı Sezai Temelli “Mansur Yavaş bilecek ki eğer seçilmişse, HDP oyları ile seçilmiştir” sözleriyle desteklemişti.

      CHP, terör örgütü PKK’ya nasıl bir taviz veriyordu ki, HDP’nin tüm yöneticileri, Kandil’deki tüm elebaşları CHP’ye oy verilmesi çağrısı yapıyordu. Mansur Yavaş’ın, CHP-HDP ittifakına bir itirazı oldu mu? Olmadı.

      Pardon şöyle bir tepkisi olmuştu : Ben HDP’lileri terörist olarak görmüyorum. HDP’lilerin topluma kazandırılmasını düşünüyorum. HDP’nin hepsini terörist olarak görmek yerine, bir kısmını PKK’nın pençesinden kurtarmak gerektiğini düşünüyorum.

      Daha sonra PKK’lı Hasip Kaplan, Mansur Yavaş’a “Mansur Yavaş, seni öyle bir rehabilite ederiz ki feleğin şaşar. Aklın tavana vurur, edepsiz..!” tepkisini göstermişti. CHP-HDP ittifakına zarar vereceği düşünülerek CHP tarafından uyarılan Mansur Yavaş anında kıvırarak “HDP’liler rehabilite edilmeli” sözleri için “Dilim sürçmüş olabilir” açıklamasını yapmıştı.

      İngiltere’de uyuşturucu üzerinden Avrupa’ya “PKK’ya taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” konuşmaları yapan Mansur Yavaş niçin Türkiye’de kendi partisi CHP’ye böyle bir çağrıda bulunmuyor? Niçin terör örgütü PKK’yı ve uzantısı HDP’yi hedef alan açıklamalar yapmıyor?

      Terörist Demirtaş’ın tiyatrosuna giden CHP’lilere söz mü bulamıyor?

      Teröristbaşı Sakine Cansız’ın aşığı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, terörist Demirtaş aşığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve PKK-HDP’ye destek olabilecek her türlü açıklamayı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında ne düşünüyor?

      Bölücü örgüte yardım ve yataklıktan dolayı kayyum atanmış HDP’li belediyelere sahip çıkan partisi CHP’nin, PKK’ya verdikleri destek ve tavizler aklına hiç gelmiyor mu?

      “YPG terör örgütü değil, vatanını savunan oluşum” diyen, “YPG bize saldırmaz” diyen Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun PKK’ya taviz ve destek vermediği bir konu gösterebilir mi?

      Mansur Yavaş, Chatham House’da yaptığı konuşmaya dair haberi niçin sosyal medya sayfalarında paylaşmamıştır? Madem CHP gibi PKK’nın siyasi karargâhı olmuş bir partide “PKK’ya taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” gibi bir söz kullandı, neden bunu kendi sayfalarında paylaşmamıştır?

      CHP yahut HDP tepkisinden mi çekinmektedir? Atatürk’ün partisi CHP’yi, PKK’nın siyasi karargâhına çevirmiş mevcut CHP’de belediye başkanı olduğunu unutmasın Mansur Yavaş… Bugüne kadar CHP-PKK ilişkisine dair bir tane eleştiri yapamamış Mansur Yavaş’ın PKK konusunda Avrupa’ya akıl verip, bunu da gizlemeye çalışması apaçık ortadadır.

      Avrupa da dönüp, “Sen bize akıl vereceğine, kendi partinin PKK ilişkilerine bak” dediğinde, Mansur Yavaş’ın verecek cevabı nedir?

      Danışmanı Servet Avcı, Enver Altaylı’nın CHP ilişkilerini aklamak yerine, CHP-PKK ilişkilerine kafa yorup, Mansur Yavaş’a akıl versin…

      Yazımı sonlandırırken dün Van-Bahçesaray kara yolunda gerçekleşen çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden askerlerimize, yardım görevlilerimize ve vatandaşlarımıza başsağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar temenni ediyorum.

Mail: yildiraycicek@turkgun.com
Twitter: Yildiraycicek9
Instagram: yildiraycicek1944