Ayel isminin anlamı gün batımından esen yel demektir. Türkçe’de sıkça kullanılan ve anlamı çok fazla kişi tarafından merak edilen Ayel ismi günümüzde popüler bir isim olarak kullanılıyor. Ayel, bahsettiğimiz gibi günbatımından esen yeli ifade eden bir kelimedir. Gün batımından esen rüzgâr şeklinde de ifade edilebilir. Ayel ismi terim olarak esen rüzgârın ferahlığını ve serinliği ifade edebilir. Çünkü esen kelimesi de genel anlamda sağlıklı, sıhhatli ve salim demektir. Ayel ismi de tıpkı poyraz gibi rüzgâr gibi hoş bir şekilde özellikle kız bebeklerinde sıklıkla tercih edilir.

Ayel Türkçe kökenli bir isimdir. Türk kökenli olan bu isim genelde kız bebeklerinde tercih edilir. Hem kibar hem de anlamlı olan bu isim kız bebeklerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir. Ayel ismine sahip bebeklerin sakinlik, huzur ve mutlulukla büyümesi beklenir. Eve ferahlık getirdiği, bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Çünkü Ay ve Yel kelimelerinin birleşiminden bu isim ortaya çıkmıştır. Ay ışıl ışıl parlaması, geceyi aydınlatması ile bilinirken yel ferahlığı temsil eder. Dolayısı ile bu ismi kullanan bebeklerin de gerek haneye gerek dünyaya pozitif bir enerjisi vardır.

Ayel-1

Ayel İsminin Anlamı Nedir?

Ayel ne demek sorusuna gün batımından esen yel şeklinde yanıt vermiştik. Bunun yanı sıra Ayel isminin anlamı da çok sık merak edilen konulardan biridir. Ayel ismi, ferahlık, güneşle beraber gelen yel, parlak zaman, ayın parlaklığı ve ışıltılı, göz alıcı gibi anlamları taşır. Aslında her biri birbirinin benzeridir. Ayel, Türkçe bir isimdir ve kökeni de Türkçe’dir. Ayel ismi dinen de caiz olan bir isimdir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kız bebeklerinde tercih edilebilir.

Ayel İsmiyle İlişkilendirilen Özellikler

Ayel isminin anlamı gün batımından esen yel olduğu için Ayel ismini taşıyan kişilerle ilişkilendirilen özellikler ayın parlaklığı, ışıltı, zarafet, masumiyet, doğallık, dürüstlük ve erdemlik şeklindedir. İsimlerin insanların kişiliğini yansıttığına inanılır. Bu nedenle Ayel ismi de bu ismi taşıyan kişilere güzellik, aydınlık ve enerji katar. Bu nedenle Ayel ismine sahip bebeklerin gelecekte güzel işler başaracağına, ailesine ve hanesine bolluk bereket getireceğine ve girdiği her ortamı ışıl ışıl aydınlatacağına inanılır. Siz de tıpkı İbo Tatlıses ve Yasemin Şefkatli’nin kızlarına koyduğu gibi Ayel ismini yenidoğan kız bebeklerinize koyabilirsiniz.

Ayel İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Evet, Ayel ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor. Ayel ismini koymak caizdir yani isteyen ebeveynler kızlarına gönül rahatlığı ile bu ismi koyabilir çünkü Kur’an’da da güzel bir anlama sahiptir. Ayel ismi parlak zaman, esen rüzgârda parlaklık, en parlak zamanda dünyaya gelen gibi farklı anlamlar taşır. Tüm bu anlamlar biraz da insanların yorumlamasından doğmuştur. Ancak genel olarak ay parlaklığını temsil eder. Bu nedenle hem değişik, modern, fazla bilinmeyen ve Kur’an’da anlamı iyi olan bir isim düşünüyor ama bir türlü bulamıyorsanız Ayel ismini düşünebilirsiniz.

Türkiye’de Kaç Ayel Var?

Türkiye’de Ayel ismini taşıyan çok sayıda kişi vardır. Her ne kadar çok yaygın bir isim olmasa da İbo Tatlıses’in ikizlerinden birine bu ismi vermesi ile birlikte Ayel ismi popülerlik kazanmıştır. Çünkü bu haberden sonra insanlar Ayel ne demek? Ayel ismini kullanmak iyi midir gibi araştırmalar yapmaya başlamıştır. İsmin kendinde olan kibarlık ve zarafet de anlamının iyi olması ile buluşunca anne babaları bu isme yönlendirmiştir.

Ayel ismi ile bebeklerin güzel bir geleceğinin olacağına inanılır. Bu nedenle değişik ve farklı kız isimleri arasında günümüzde tercih sebebidir. Nüfus sayımı üzerine araştırma yapılmadığı için henüz Türkiye’de kaç kişide Ayel ismi kullanılıyor belli değil ancak çok nadir kullanılan bir isim olduğu aşikâr. Genelde Aysel ismi ile çok karıştırılsa da söylenişi de taşıdıkları anlamlar da birbirinden farklıdır. Sizler de yeni doğacak kızlarınıza Ayel ismi koyarak farkındalık oluşturabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi