Azerbaycan, Karabağ'da savaşan PKK/YPG üyelerine soruşturma açtı

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da Ermenistan saflarında Azerbaycan ordusuna karşı savaşan PKK/PYD/YPG terör örgütü üyelerine soruşturma açıldı.

Google Haberlere Abone ol
Azerbaycan, Karabağ'da savaşan PKK/YPG üyelerine soruşturma açtı
13.11.2020 18:40

Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Aslan Murat Vartanyan ve Bese Hozat'ın çağrısı üzerine Livan Karadağ, Hemaran Kervaçian ve Servet Bagopşin elebaşılığında Suriye, Lübnan ve Irak'ta yaşayan PKK/PYD/YPG terör örgütü üyelerinin yasa dışı yollarla işgal altındaki Azerbaycan topraklarına geldiğinin belirlendiği kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Açıklamada, söz konusu kişilerin Ermenistan ordusu saflarında paralı asker olarak savaştıkları, hem sivil Azerbaycanlılara hem de topraklarını kurtarmak için operasyon yürüten askerlere karşı terör eylemlerinde bulunduklarının tespit edildiği belirtildi. Başsavcılık, terör örgütü üyeleriyle ilgili "saldırgan savaş yürütme", "organize şekilde kasten adam öldürme" ve "Azerbaycan sınırlarını yasa dışı geçme" suçlarıyla soruşturma başlattı.

ERMENİSTAN SAFLARINDA SAVAŞTIKLARINI İTİRAF ETMİŞLERDİ

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda esir alınan bir Ermenistan askeri PKK'lı teröristlerin Dağlık Karabağ'da Ermenistan saflarında savaştığını itiraf etmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev de PKK'lı teröristlerin Ermenistan'ın yanında savaştığını teyit etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar