Cibuti’de dünyaya gelen Sabrina, “Babamı 14 yaşında aramaya başladım. Baban öldü dediler ama ben inanmadım. Annem de babamı kötü anlatmadı. Ona kırgın değilim” dedi. Esra Erol’un programına katılan Sabrina, Kırşehir’den Cibuti’ye işçi olarak giden babası Sefai Kaya’ya 27 yıl sonra kavuştu.

*** 

Kopenhag’da yaşayan 52 yaşındaki Thomas Knudtsen, ülkesinde başvurduğu bir televizyon kanalı aracılığıyla hiç görmediği babasına kavuştu. 1962 yılında Danimarka’ya giden baba Mehmet Hüseyin ile Danimarkalı Thomas, Londra’da bir araya geldi.  Thomas Knudtsen, "Çok değişik hisler içindeydim. Neden bilmiyorum. Hiç babam olmamıştı. Bana benziyordu, benim gibi konuşuyordu. Mükemmel bir histi" dedi. 72 yaşındaki Kıbrıs Türkü Mehmet Hüseyin, uzun yıllar sonra oğlunu bağrına bastı.

***

16 yaşında annesini kaybeden ama saatlerce aramasına rağmen bulamayan Wen, inşaat çalışanları tarafından sahiplenildi. Daha sonra işçiler ile Çin’in Jiangsu kentine giderek burada evlendi. 13 yıl sonra bir gün aniden babasının adını hatırladı ve polis merkezine giderek durumu anlattı. Yapılan araştırmalar sonucunda ailesiyle bir araya gelen Wen, erkek kardeşi için, “Görünüşü hiç değişmemiş. Gözleri aynı benimkilere benziyor” dedi.

***

23 yaşındaki Seray Özen, 1,5 yaşından beri görmediği babasına kavuşmak için Didem Arslan Yılmaz’ın programına başvurdu. Seray, tam 22 yıl sonra babasına kavuştu. Geçirdiği kaza nedeniyle beyninde hasar kalan baba Mustafa Özen, “Kızımı ilk kez programda gördüm” dedi. Kızı ile buluştuğu anı “Benim için zaman durdu” sözleriyle açıkladı.

***

Evli ve üç çocuk annesi Sevim Gürçay, hiç tanımadığı babasını bulmak için Müge Anlı’nın programına başvurdu. Ne bir akraba ne de gerçek anne ve babasının adını dahi bilmeyen, geçmişine dair bir işaret bulmanın hasretiyle yanıp tutuştuğunu dile getiren Gürçay, "Gökten inmedim, yerden ağaç gibi bitmedim, benim de mutlaka yakınlarım, bir soyadım vardır'' diyerek geçmişiyle ilgili bir iz aradı. Sevim Gürçay, 46 yıl sonra babasını ararken hiç görmediği öz ablası Fatma Aydoğan’a kavuştu.

***

30 yıldır babasını görmeyen Ömür Kurşun, babasının bulunması için Esra Erol ve ekibinden yardım istedi. Yıllar sonra programda bir araya gelen baba-oğul gözyaşlarına hâkim olamadı. Baba Mustafa, “Bana bir kez olsun baba demen için her şeyi veririm” dedi.

***

Amasya'da 52 yıl önce evlatlık verilen Mustafa Erdin, yaptığı araştırmalar sonucu öz kardeşlerine ulaşmayı başardı. Evlatlık olduğunu öğrenince gerçeğin peşine düştüğünü dile getiren Erdin, "İnternetten ailemin yaşadığı mahallenin muhtarını bulup onunla görüştüm. Muhtar araştırdı, böyle bir durumun olduğunu doğruladı" dedi. Mustafa Erdin, uzun yıllar sonra 6 kardeşine kavuştu.

***

22 yıldır birbirini arayan kardeşler ilk kez Esra Erol’un programında bir araya geldi. Ablası Burcu Altuntaş'la buluştuğu için şaşkınlık yaşayan Osman, "Ben kendi çabalarımla ablamı çok aradım. Anneme sorduğumda konunun üstünü kapatıyordu. Kendi gözleri de doluyordu. Burcu Çelik olarak aradım ama bulamadım. Şu an çok mutluyum" dedi.

***

Kapının önünden kaybolan çocuklarını aramak için Müge Anlı’nın programına katılan İbrahim Selam ve Atiye Selam çifti 21 yıl sonra evlatlarına kavuştu. İzmir’de otururken rahatsızlanan annesini görmek için Hatay’a giden Atiye Yılmaz, burada kapının önünden ayrılmasıyla çocuğunun kaybolduğunu fark etti. Evlatlarının geri getirilmesi umuduyla Hatay’a yerleşen aile 21 yıl bekledi. Bulunduğunda 23 yaşında olan oğulları Abdullah’ın asıl adının ise Gürsel olduğu öğrenildi.

***

Ablası ve kardeşini bulmak için Esra Erol’un programına katılan Necati Güngül, Ankara’da yuvaya verilen kardeşlerine 30 yıl sonra kavuştu. Ablası Esra, Amerika’da bir aileye evlatlık verilen Necati Güngül, kardeşi Oğuz’a ise dakikalar içinde kavuştu. Ablayı evlatlık edinen Amerikalı aile programa telefonla bağlandı ve Esra’ya bakmakta zorluk çektikleri için devlet korumasına aldıklarını söyledi. Necati ve Oğuz kardeşler, abladan geriye kalan siyah beyaz fotoğrafa bakmakla yetindi.

***

Bu olaylardaki hiç kimse İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kadar şanslı olmadı. Onlar hiç görmediği ailesine uzun yıllar sonra kavuşurken, Ekrem İmamoğlu her gün gördüğü ama farkında olmadığı ebeveynlerini yanı başında buldu.

***

Kemal Kılıçdaroğlu babası…

Meral Akşener ablası…

Selahattin Demirtaş kardeşi çıkıverdi.

***

31 Mart 2019’dan beridir aradığı baba ve ablasını sabah kuşağı programlarında olmasa da, gökkuşağına dönen cumhurbaşkanı adaylığı yolunda buldu.

Darısı Mansur Yavaş’ın başına…