Bakan Fidan, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledikten sonra şu açıklamalarda bulundu;

“Gazze ile ilgili düşüncelerimiz aynı. Oradaki katliamın bir an önce durmasını, insani yardımların sağlanmasını ve iki devletli çözüm temelinde bölgeye kalıcı bir barış gelmesini ve böylece hem İsrail’in hem Filistin’in kalıcı güvenliğini ve barışını tesis edilerek artık bu problemin bölgeye daha fazla risk oluşturmasını engellemek, yıkıcı etkilerinin önüne geçmek için çözüme kavuşturmak gerektiği konusunda hem fikiriz.”

“Ukrayna konusunda da yine aynı şekilde görüş alışverişlerimiz oldu. Bu konuda özellikle savaşın oluşturduğu riskleri ve kayıpları gündeme getirdik. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün her zaman yanında olduk, yanında olmaya devam edeceğiz.”

“Libya’da biliyorsunuz Türkiye olarak pozisyonumuz özellikle Birlik Hükümeti’nin meşruiyetini ve faaliyetlerini destekliyoruz. Ama doğu-batı bölünmesinin daha fazla devam etmeden belli bir süreç içerisinde sona ermesini de arzu ediyoruz.”

PUTİN'İN ZİYARETİNE DAİR AÇIKLAMA

Millet Kütüphanesi 5 milyonu aşkın ziyaretçi ağırladı Millet Kütüphanesi 5 milyonu aşkın ziyaretçi ağırladı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretiyle ilgili gelen soruya Bakan Fidan'ın şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Putin, Türkiye’yi yakın gelecekte ziyaret edecekler. Bu tabi Türkiye ile Rusya arasında devam eden düzenli diyalog ve görüşmelerin bir başka tezahürü esas itibariyle. Türkiye ile Rusya arasında biliyorsunuz hem birçok alanda işbirliği var, başta enerji olmak üzere. Diğer taraftan sorunlu alanlara ilişkin görüşmelerin gerçekleşmesi gerekiyor, başta Suriye olmak üzere, Kafkaslar olmak üzere, Ortadoğu olmak üzere. Buralardaki pozisyonlarımızı sürekli gözden geçirmemiz gerekiyor gerek sorunlara çözüm bulmak için gerek çatışmaların yayılmasını önlemek için. Bu açıdan bakıldığında yani Rusya ile olan düzenli diyaloğumuzun devam etmesine büyük önem veriyoruz. Gerek bizim düzeyimizde gerek Cumhurbaşkanları düzeyinde devam eden bir diyalog süreci var. Bunun bir yansıması olarak Sayın Putin Türkiye’yi ziyaret edecek. Tabi bu ziyaret esnasında hem ikili ilişkiler hem bölgesel konular Ukrayna da dahil olmak üzere konuşulacaktır.”
 

Editör: Sema Ünal