Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bakanlığın çalışmalarını ve gündeme dair konuları Haber Global'de katıldığı programda dile getirdi.

Bakan Işıkhan, katıldığı canlı yayında asgari ücrete ara artış yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt verdi.

Işıkhan, asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmayacağını belirterek "Asgari ücretin ne olduğu nasıl belirlendiği belli. Temmuzda artış yapılmayacak bu belli şartlar altında gerçekleşti." dedi.

"ÇALIŞANLARIMIZIN EMEĞİNİ SÜREKLİ SEÇİM MALZEMESİ OLARAK DİRİ TUTANLAR ART NİYETLİ"

Bakan Işıkhan, asgari ücreti devletin değil Asgari Ücret Komisyonu'nun belirlediğini aktararak şu açıklamalarda bulundu:

Çalışanlarımızın emeğini sürekli seçim malzemesi olarak diri tutanlar art niyetli. Asgari ücretin ne olduğu nasıl belirlendiği belli. Biz bakanlık olarak işçi ve işveren tarafını masa üzerinde bir araya getirerek belirlenmesinde rol alan kurumuz. Temmuz'da artış yapılmayacak bu belli şartlar altında gerçekleşti. Ekonomi bir denge işidir. Dengenin dışında bir artış yapılsa market ve mağazalarda etiket değişiyor. Bu da enflasyonu daha da artırıyor. Dolayısıyla ücret artışının bir anlamı da kalmıyor. Biz kalıcı refahın derdindeyiz.

"DESTEKLERİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Enflasyonda düşüş sağlandıkça işçimize, çalışanlarımıza, emeklimize desteklerimizi sürdüreceğiz.

"ÇALIŞMA MECLISI 29-30 NISAN'DA TOPLANACAK"

Bakan Işıkhan, çalışma hayatı ve işçilerle ilgili sendikalarla istişare halinde olduklarını, belirterek "29-30 Nisan Çalışma Meclisi" toplanacak ve "Meclis'te işçiler de yer alacak" dedi.

ASGARI ÜCRET

Asgari ücret ocak ayında 2024 yılı için net 17 bin 2,12 TL ve brüt 20 bin 2,50 TL olarak belirlendi. Ocak ayında, Orta Vadeli Program (OVP) doğrultusunda enflasyonda düşüş yaşanması hedeflendiği için asgari ücretin 2024 yılı için yılda bir kez zamlanmasının planlandığı açıklanmıştı.


 

Kaynak: Haber Merkezi