Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacağını vurguladı.

MTV DÜZENLEMESİ GÜNDEMDE DEĞİL

Bakan Şimşek, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) konusundaki düzenlemeyle ilgili olarak herhangi bir planlarının olmadığını belirtti. Vatandaşlara ve piyasalara sürpriz yapmayacaklarını ifade etti.

"Vergi konusunda sürpriz yok. Orta vadeli programda ne yazıyorsa onu uygulayacağız. Vergi istisnaları gözden geçireceğiz ama KDV oranlarında artış olmayacak, kurumlar vergisinde artış olmayacak."

MALİYE POLİTİKASINDA ENFLASYON ARTIŞI OLMAYACAK

Mehmet Şimşek, maliye politikalarında enflasyonu yükseltecek bir adım atılmayacağını söyledi. Orta vadeli program çerçevesinde hareket edeceklerini ve enflasyonu artıracak adımlardan kaçınacaklarını dile getirdi.

"TÜRK LİRASI NEDEN ENFLASYONDAN FAZLA DEĞER KABETSİN?"

Bakan Şimşek, Türk Lirası'nın reel olarak değer kaybetmeyeceğini savundu. Programlarının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla Türk Lirası'nın reel değerinin korunacağını belirtti: "Türk Lirasını desteklen bir politika set, var. Cari açığın ve kaynak açığının azaldığı, Türkiye'ye girişlerin arttığı, seçim belirsizliklerinin ortadan kalktığı bir dönemde neden Türk Lirası enflasyondan fazla değer kaybetsin."

PİYASAYI BOZACAK VERGİ DÜZENLEMELERİ GÜNDEMDE DEĞİL

Şu an itibariyle piyasayı olumsuz etkileyecek vergi düzenlemelerinin gündemlerinde olmadığını vurgulayan Şimşek, borsa ve diğer alanlara yönelik herhangi bir müdahale planlarının bulunmadığını açıkladı.

Mehmet Şimşek'in vergi ve MTV düzenlemeleriyle ilgili yaptığı bu açıklamalar, piyasalarda ve vatandaşlarda rahatlama yarattı.

Editör: Haber Merkezi