Bal ile turşu yerseniz ne olur? Faydası inanılmaz...

İnsanoğlu, geçmiş zamanlardan bu yana sağlık için pek çok farklı yöntem kullanmıştır. Doğanın sunduğu farklı besinler ve bu besinlerin değerleri sağlığa pek çok fayda sunmaktadır. Yörelere göre değişiklik gösterse de tekbir payda da, sağlık konusunda birleşen turşu, çok yararlı besin kaynaklarından biridir.

Bal ile turşu yerseniz ne olur? Faydası inanılmaz... - Sayfa 1

Turşu farklı sebzeler ve sirke ile yapılan ve probiyotik özelliği çok yüksek olan bir besindir. Özellikle suyu ise tam bir şifa kaynağı durumundadır. Vücutta oluşan hastalıklara karşı güçlü ve tam bir kalkan oluşturmakta ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı rol oynamakta. Turşu suyunu bazı besinlerle birlikte tüketmek ise sağlık açısından daha faydalı oluyor. Turşu suyunun faydaları Canan Karatay tarafından da bir dönem sıkça dile getirilmiş ve kişiler tarafından tüketimine yoğun talep gerçekleşmiştir.


Bal ile turşu yerseniz ne olur? Faydası inanılmaz... - Sayfa 2

Türklerde turşu çok önemlidir. Geleneksel olarak festival bile düzenlenen turşu, hem kendi hemde suyu olarak vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Turşu suyu hem lezzeti hem de insan vücuduna sağladığı fayda ile doğal bir probiyotiktir. Özellikle koronavirüs döneminde de kullanımı artan turşu suyu nelere iyi gelir sorusu kişiler tarafından en sık araştırılan konular arasında yer alır. Turşu suyunun bal ile tüketilmesi de balgam sorunu yaşayanlar için önerilen yöntemler arasında yer alır. Turşu suyu mineral ve vitamin açısında da çok zengindir. İşte, turşu suyunun yararları hakkında merak edilenler.


Bal ile turşu yerseniz ne olur? Faydası inanılmaz... - Sayfa 3

Turşu Suyunun Faydaları Turşu suyunun düzenli tüketimi ile kasların güçlenmesi sağlanır. Kas arasında zaman içinde toksinler birikir. Tuşu suyu da bu toksinleri atmanıza yardımcı olur. Turşu suyu tüketimi ile vücutta meydana gelen sıvı kaybı dengelenir. Böbrek üstü bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Turşu suyu güçlü bir probiyotik ve antioksidan kaynağıdır. Bu yüzden bağışıklık sistemini düzenler. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Metabolizmanın daha düzenli ve hızlı çalışmasını sağladığı için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tüketilebilir. Yağ yakımını sağlar. Vücudun belirli bölgelerinde yağ birikime engel olduğu için bölgesel zayıflama konusunda da yardımcı olur. Mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Kan şekerini dengeler. Sindirim sistemini düzenler ve güçlendirir.


Bal ile turşu yerseniz ne olur? Faydası inanılmaz... - Sayfa 4

Başta balgam sorununa ve mide rahatsızlıklarına fayda sağlayan turşu uzmanlar tarafından sık sık öneriliyor. Bilim insanlarının araştırmalarına göre turşu suyu içerisinde bulundurduğu sirke nedeniyle kan şekerindeki ani yükselmeleri ve düşmeleri önlemede yardımcı olduğu saptandı. Uzmanların sık sık tüketilmesi için uyardığı turşu suyu aynı zaman da kansere karşı kalkan görevi görmekte de oldukça başarılıdır. İçerisinde besinlerin vitaminiyle birleşen sirke, mide hastalıklarına ve sindirim sistemine iyi gelmektedir. Fermente edilen turşu bağırsaklardaki iyi bakterilerin büyümesine ve sağlıklı kalmasına teşvik etmektedir.