Balıkçılara binlerce lira kazandırdı! Kuyruk başına 5 lira

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliği kapsamında 4 bin 66 adet balon balığı avlayarak, kuyruklarını İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim eden Mersinli balıkçılar, kuyruk başına 5 lira teşvik alacak. Kuyrukları kısa süre içinde imha edeceklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, ''Amacımız, bu zararlı balıkların popülasyonunu azaltmak, balıkçılarımızı ve tüketicilerimizi bilinçlendirmek'' dedi.

Balıkçılara binlerce lira kazandırdı! Kuyruk başına 5 lira - Sayfa 1

Denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren, tüketildiğinde ise zehirlenmeleri ve hatta ölümlere neden olan balon balığının popülasyonunu azaltmak için Tarım ve Orman Bakanlığı, Aralık 2020’de bir tebliğ yayımladı.


Balıkçılara binlerce lira kazandırdı! Kuyruk başına 5 lira - Sayfa 2

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliği kapsamında, balıkçılar 31 Aralık 2020 tarihine kadar avladıkları balon balıklarının kuyruklarını, kurumlara teslim etti.


Balıkçılara binlerce lira kazandırdı! Kuyruk başına 5 lira - Sayfa 3

Mersinli balıkçılar da aralık ayı boyunca avladıkları balon balıklarının kuyruklarını İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim etti.


Balıkçılara binlerce lira kazandırdı! Kuyruk başına 5 lira - Sayfa 4

Balıkçılara kuyruk başına 5 lira ödeme yapılacak, müdürlükte derin dondurucuda saklanan kuyruklar ise bir süre sonra imha edilecek.