Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır?

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? öğrenmek isteyenler haberimizde bulabilirler. Sadece unutulan değil, hesabına yatan paradan haberi olmayan vatandaşlar zamaşımı.org'u kullanarak hesabında para olup olmadığını veya olan paranın miktarını öğrenebilecekler. Uzun süre bankada kalmış ve hiçbir işlem yapılmamış paralar kullanılmadıkları için hem birey hem de devlet bütçesine katkı sağlamıyor. Peki, Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır? İşte detayları...

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır?
17.05.2019 20:00

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır? sorularının yanıtlarını haberimizde detaylarıyla ele aldık. Bankada parası olan ve bu parayı unutan vatandaşlar için yeni bir uygulama hizmete girdi. TKBB'nin ortak yürüttüğü bu yeni hizmet ile bankada unutulan parayı sorgulamak mümkün. Hem de bu işlem, zamaşımı.org internet adresi üzerinden saniyeler içinde gerçekleştirilebiliyor. Bu yeni uygulamanın hizmete girdiğini duyan binlerce vatandaş, bu uygulamayı kullanarak bankada unutulan parası var mı sorgulamak için araştırma yapıyor. Peki, Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır? Sizler için bu uygulamanın tüm aşamalarını adım adım takip ederek anlattık. İşte detaylar...

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? zamaşımı.org nasıl kullanılır?

Bankada unutulan parayı sorgulanız için ilk yapmanız gereken arama çubuğuna https://zamanasimi.org/tbb yazmak ve arama sonucunda çıkan sayfaya giriş yapmak.

 

 

 

Karşınıza böyle bir sayfa açılacak. Bu sayfada herhangi bir yere tıkladığınız taktirde giriş için ilk adımı geçmiş olacaksınız. 

Bu sayfada da gerekli bilgileri girin ve bankanızı seçin. Tüm bankaları da seçebilirsiniz. 

Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesi birinci bendine göre, "Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir." Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr) ile Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr)) ilan edilmektedir.

Bu çerçevede, listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için en geç 15 Haziran 2018 tarihine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine geçerli kimlik ve/veya yetki belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

TBB Zamanaşımı Sorgulama: Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalarda 2017 yıl sonu itibariyle zaman aşımına uğramış hesaplarınız varsa, dökümü için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), "Zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar" ile "Müflis TYT Bank AŞ zaman aşımına uğrayan hesaplar"a ilişkin duyuru yayımladı.

Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olacak. 

LİSTELER NEREDE GÖRÜLEBİLECEK?
Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8'inci maddesi gereğince zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile kuruluş birliklerinin internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği http://www.tbb.org.tr/tr ,Türkiye Katılım Bankaları Birliği http://www.tkbb.org.tr) mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Bu kapsamda, 2007 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler "http://www.tmsf.org.tr" ana sayfasında bulunan "Zamanaşımı Sorgusu" bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek.

SON TARİH 15 HAZİRAN
Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için haziran ayının 15'ine kadar ilgili banka şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğraması nedeniyle Fon'a gelir kaydedilecek.

Öte yandan, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunun "Zamanaşımı" başlıklı 62'nci maddesinin "Bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, yapılacak ilanı müteakiben Fona gelir kaydedilir." hükmü uyarınca İflas İdaresinin aldığı 24 Ocak 2018 tarih ve 2473 sayılı kararına istinaden hazırlanan Müflis Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret Bankası AŞ'ye ait hak ve alacaklar listesi TMSF'nin internet sitesinde yayımlandı.

 

 Yorumlar