Haziran ayında yaşanan sel felaketinin ardından yaralarını hızla saran Bartın, yakın zamanda yapımı tamamlanan devasa eserlerle de göz kamaştırıyor. Türkiye’de ilkler arasına giren önemli çalışmalara imza atmasıyla adından söz ettiren MHP’li Bartın Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla da ön plana çıkıyor.

kadir.yildiz

Bartın için büyük öneme sahip olan ve 2007 yılından itibaren sürüncemede kalan atık su arıtma tesisi Belediye Başkanı Cemal Akın’ın girişimleriyle kısa sürede tamamlandı. Bu sayede şehrin içine akan günlük 14 bin ton atık su temizlenerek tekrar ırmakla buluştu. Bu projenin hayata geçmesi sayesinde İnkumu tatil beldesi “Mavi Bayraklı Plaj” unvanına kavuştu. Kazanması zor ama kaybetmesi kolay olan Mavi Bayrak için Bartın Belediyesi uzun yıllar çalışmalar yaptı ve 33 kriteri yerine getirdi.

Bartın’dan bahsetmemizin diğer önemli bir nedeni de Türkiye’de ilkler arasında yer alan Kent Belleği Araştırma Kütüphanesi’nin kurulmuş olmasıdır. Bartın’la ilişkili tüm tarihi dokümanların yer aldığı kütüphanede 400 bin sayfalık envanter bulunuyor. Bununla beraber 3 bin yıllık tarihin dünyaya tanıtılması için de Kültür Haritası’nın basımına başlandı.

Sosyal donatılarla da belediye hizmetlerini genişleten Başkan Cemal Akın, 70 bin m2 alanda her yaştan insana hitap eden fonksiyonlu bir parkı hizmete açmış. Okçuluk ve Güreş Meydanı’nın yer aldığı alanda bir de müze inşa ediliyor. Müzede dünyaca ünlü 8 Türk bilim insanının bal mumu heykeli ve eserleri ile tüm Türk bilim adamlarının dijital anlatımlarına yer veriliyor. Proje içinde bir de Türk Dünyası Kültür Yolu yer alıyor. Alp Arslan, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ün heykellerinin bulunduğu müzede 16 Türk devletinin bayrakları ve onları temsil eden Türk askerleri heykelleri yer alıyor.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın halkın beklenti ve taleplerinin karşılanması adına sosyal belediyecilik anlayışının gereğini fazlasıyla yerine getirdiğine ve önemli işlere imza attığına şahit olduk. Bartın sokaklarında yaptığımız sohbetlerimizde de belediye hizmetlerinden duyulan memnuniyetin karşılıksız olmadığını gördük. Sohbet ettiğimiz bir esnafın şu sözleri aslında bu fotoğrafı özetledi: “Cemal Başkan, Bartın’a yakışanı yapar.”