Baş ağrısı depresyonun belirtisi olabilir

DEÜ Acil Servisi'nde yapılan ve 3 ay süren araştırmada, baş ağrısı şikayetiyle hastanenin acil servisine başvuranların yüzde 8'i ağır olmak üzere yüzde 56'sında depresyon saptandı.

Baş ağrısı depresyonun belirtisi olabilir
30.05.2019 11:09

İzmir

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesinde yapılan bilimsel araştırmayla, baş ağrısı şikayetiyle acil servise başvuranların önemli bölümünde depresyon olduğu ortaya konuldu.

Hastanenin acil servisine her gün aşağı yukarı 10 kişinin baş ağrısı şikayetiyle başvurması üzerine DEÜ Acil Tıp Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yanturalı danışmanlığında Acil Tıp Uzmanı Burcu Poyraz tez çalışması yaptı.

Baş ağrısı çektiği için başvuran ve araştırmayı kabul eden 18-85 yaş arasındaki 273 hastaya depresyon ölçeği uygulandı ve ağrı kesici ilaçlar verildi.

Yaklaşık 3 ay süren çalışma sonucunda, hastaların yüzde 8'inde ağır olmak suretiyle toplam yüzde 56'sında, yani 153 kişide depresyona rastlandı.

Depresyonu olan hastaların analjezik, yani ağrı kesici ilaçlara daha az cevap verdiği belirleme edildi.

Başvuru şikayeti baş ağrısı yalnız asıl neden depresyon
Prof. Dr. Sedat Yanturalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın asıl amacının acil servise baş ağrısı ile başvuran hastalardaki depresyon sıklığını saptamak olduğunu kaydetti.

Acil bölümüne baş ağrısı şikayetiyle gelen kişi sayısının yüksek olduğuna işaret eden Yanturalı, "Migren ve baş ağrısı arasındaki ilişki daha önce ortaya konmuştu. Hastalar acil servise baş ağrısı ile geliyor ancak bunun altında depresyon var mı yok mu buna baktık. Depresyon hastalarında baş ve sırt ağrısı olabiliyor. Hastalar bunu tedavi etmeye çalışıyor. Söz konusu hastaların gerçek adresleri psikiyatri mi onu anlamak istedik. Şikayet baş ağrısı ancak asıl neden depresyon olabilir." dedi.

Yüzde 3 ya da 4'ünde organik nedenler
Dr. Burcu Poyraz da baş ağrısının beyin travması, düşme, bütünörler gibi birden çok nedeni olabildiğini, bununla birlikte nedeni bilinmeyen baş ağrılarının bulunduğunu kaydetti.

Poyraz, dünya ortalamasına göre, baş ağrısı ile gelenlerin yüzde 3 veya 4'ünde ise organik nedenler bulunduğunu söyledi.

Baş ağrısı, sırt ağrısı, çarpıntı gibi şikayetlerle acil servise gelenlerde depresyon olabildiğini söyleyen Poyraz, "Acil servise sık başvuranlar, sık ağrı kesici kullananlar daha çok depresyondaydı. Herhangi bir ilaç kullanmıyordu. Baş ağrısıyla sürekli hastaneye geliyorlar ancak tedavi olamıyordu." dedi.

Burcu Poyraz, doğru tanı ile bu hastaların tedavi olabileceğini, sağlık sistemindeki yükün de hafifleyebileceğini dile getirdi.

Yorumlar