YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

CHP’yi takip ediyorsunuz değil mi? Adeta başı kesik tavuk gibi… Şuursuzca oradan oraya koşturuyorlar. Ne yaptıkları belli ne de yapacakları… Siyasi parti değil adeta panayır yeri gibi… Curcuna, tiyatro, ihanet, ihtiras, menfaat kavgası, şaibeler asla eksik olmuyor.

‘Başı kesik tavuk’ demişken CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu sonrası yaşadıkları aklıma geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun hiçbir yönünü sevmesem de onunla mücadele etmeyi, vatan için edilen bir mücadele olarak görsem de ondan sonra CHP’nin hali cidden ‘Başı kesik tavuk’ hikâyesine dönmüştür. O bile siyasi çapsızlığına rağmen CHP’yi bugün ki halinden daha iyi yönetiyor, öyle böyle CHP’ye baş oluyormuş. Şu an CHP’nin cidden bir başı yok. Kimi Özgür Özel baş diyor, kimi ise başın Ekrem İmamoğlu olduğunu söylüyor.

Ama yaşananlara baktığımızda CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra bir başı kalmamıştır. ‘Başı kesik tavuk’ benzetmesi de bu duruma o yüzden uygun düşmüştür. Biliyorsunuz ‘Başı kesik tavuk’ Amerika’da yaşanmış gerçek bir olaydır.

10 Eylül 1945 tarihinde Amerika’nın Kolorado eyaletinde gerçekleşen bu olay, sahibine akşam yemeği olmak üzere kafası kesilen Mike isimli bir tavuğun tam 18 ay başsız olarak yaşamayı başarması bu hikâyeyi çok ilginç kılmaktadır. Bu konuda tarihe geçen bilgi şu şekildedir: Sahibinin boynunu kesmeye çalışırken şah damarını ıskalaması üzerine Mike’ın bir kulağı ve beyninin büyük bölümü vücudunda kalması sonucu 18 ay başsız olarak yaşaması herkesin ilgisini çekmişti. Başsız tavuğun ölümünden sonra Utah Üniversitesi’ne götürülen tavuğun nasıl hayatta kalmayı başardığı ve nasıl kan kaybından ölmediği araştırılmıştı.

CHP yaklaşık 5 aydır başsız yaşıyor, ‘Başı kesik tavuk’ 18 ay yaşamış bakalım, bu başsız haliyle CHP ne kadar yaşayacak?

CHP’de ne bir ilke ne bir ölçü ne de kuruluş amaçlarından zerre bir esinti kaldı. CHP içindeki ağızlardan Atatürk, Cumhuriyet sözleri düşmüyor ama partinin en büyük iş birliği ve ittifak yoldaşları Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyen, Atatürk’ün tüm miraslarını ortadan kaldırmak isteyen PKK’nın siyasi ve dağ uzantıları…

Hal böyle iken hala “Atatürk sizden partisini iktidar yapmanızı bekliyor” diyerek amigo gibi talimat yağdırmak, ‘Başı kesik tavuk’ sendromu değil midir?

Eli ve gönlü PKK’lılarda iken Atatürk nutukları atmak bir başsızlık değil midir?

CHP’li yazar Yılmaz Özdil bile eskiden Kemal Kılıçdaroğlu’na dediği sözleri şimdi "Özgür Özel, CHP tarihinin en çapsız genel başkanı" diye değiştirmiştir.

CHP’deki çürüyerek meydana gelen bu değişmeyi inanın “Başkalaşım” diye tarif etmek iltifat gibi olur.

Zaten ideolojik ve düşünce olarak çökmüş CHP, ahlaki olarak da çöktüğünü ispat etmiştir. CHP kongresinde delegelerin para ile satın alınma iddiasını yalanlayan taraf olmamıştır. Bu iddia sıcaklığını korurken, yoksulluk edebiyatı yaparak halkın ekonomik durumunu istismar eden CHP’nin hakkında paralı yeni bir iddia ortaya atılmıştır.

O haberde şu: CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun'un TBMM'deki odasında iddiaya göre 3 hafta önce pazar çantası içinde 250 bin dolar nakit para bulundu. Ancak parti yönetimi, olayı Meclis Polis Amirliği'ne bildirmek yerine gizledi.

250 bin dolar (7.880.775,00 Türk Lirası) hangi akıştan oraya geldi acaba?

‘Başı kesik tavuk’ haline dönüşmüş CHP’de daha neler yaşanıyor kim bilir? Yavaş yavaş hepsi ortaya çıkıyor.

Editör: Haber Merkezi