Başkent Doğalgaz Dağıtım halka arz mı ediyor ne zaman? Başkentgaz halka arz hangi bankadan?

Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu. Başkent Doğalgaz Ankara’nın 17 ilçesine doğal gaz dağıtımı yapmakta. Ankara'da 2037 yılına kadar doğal gaz dağıtım lisansına sahip şirket. Başkent Doğalgaz halka arz hangi bankadan? merak ediliyor.

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Başkent Doğalgaz Dağıtım halka arz mı ediyor ne zaman? Başkentgaz halka arz hangi bankadan?

Son dönemde SPK’ya halka arz başvurusu yapan şirketlerin sayısı artıyor. Büyük ve küçük binlerce yatırımcı halka arzları merakla takip ediyor. Bu kez Başkent Doğalgaz Dağıtım SPK'ya halka arz için başvurdu.

Torunlar Grubu’nun enerji sektöründeki en önemli yatırımı olan ve faaliyetlerini Torunlar Enerji çatısı altında yürüten Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Toplam 1.897.564 milyon abonesi ile Türkiye’nin en büyük özel gaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz, yıllık 3.6 milyar metreküp gaz dağıtım hacmine sahip. Ankara Büyükşehir Belediyesi mücavir alan sınırları dâhilinde (Polatlı, Kızılcahamam ve Beypazarı ilçeleri hariç) münhasır doğal gaz dağıtım hakkına sahip olan şirket, hali hazırda Ankara’nın 25 ilçesi arasından nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu 17 ilçesine doğal gaz dağıtımı yapıyor. 2037 yılına kadar doğal gaz dağıtım lisansına sahip Başkentgaz, Ankara’nın büyümesine paralel her yıl yaklaşık 70 bin yeni aboneye ulaşıyor. Halka arzın Garanti BBVA Yatırım liderliğinde kurulacak konsorsiyum ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Başkent doğalgaz halka arz

BAŞKENT DOĞALGAZ NE KADARA ALINDI?

1929 yılında Türkiye’nin ilk havagazını ve 1988 yılında Türkiye’nin ilk doğalgazını kullanmaya başlayan Ankara, Başkent Doğalgaz ile ilklere imza atmaya devam ediyor. 2013 yılında özelleştirilen ve Torunlar Enerji tarafından 1 milyar 162 milyon dolar bedelle satın alınan şirket, SPK onayına paralel Türkiye’de gaz dağıtım alanındaki ilk halka arzı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

 

Yorumlar