Başkentgaz halka arz ne zaman? Başkentgaz hisse fiyatı ve kodu belli oldu mu?

Başkentgaz halka arz ne zaman? Başkentgaz hisse fiyatı ve kodu belli oldu mu? Son dönemde yaygınlaşan halka arz yönetemine Başkentgaz dahil oldu. Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmeye hazırlanan şirkettin halka arz detayları araştırılıyor. SPK'dan onay alan Başkentgaz'ın halka arz ne zaman olduğu, hisse fiyatı ve kodu merak edilenler arasında.

Google Haberlere Abone ol
Başkentgaz halka arz ne zaman? Başkentgaz hisse fiyatı ve kodu belli oldu mu?
04.06.2021 12:18

Başkentgaz, 700 milyon liralık sermayesinin yüzde 25'ini halka arzı için SPK'ya başvuru yaptı. Başvurunun onaylanmasıyla birlikte yatırımlarını bu yönde yapmak isteyen vatandaşlar, Başkentgaz'ın halka açılacak hisseleriyle ilgili ayrıntıları merak ediyor. Bu bağlamda, Başkentgaz halka arz ne zaman, hisse kodu nedir gibi sorulara yanıt aranıyor.

Halka açılacak hisselerinin yüzde 40'ı Torunlar Grubu ve çalışanlarına tahsis edildi. Halka arz edilecek payların yüzde 36'sı yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 18'i yurtiçi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 6'sı ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Başkentgaz, halka arz sonrası 510 milyon TL'yi de fiyat istikrarı için tahsis edecek. Bu rakam son yıllardaki halka arzlarda fiyat istikrarı için ayrılan en yüksek tutar.

BAŞKENTGAZ HALKA ARZ NE ZAMAN? HİSSE FİYATI NE KADAR, KODU KAÇ?

Başkentgaz 3-4 Haziran 2021 tarihlerinde hisse başına 9.72 TL ile sunulacak. Böylece Başkentgaz, doğal gaz dağıtım sektörünün ilk halka arzını yapacak. Halka arz, ortak satış yöntemi ile gerçekleştirilecek. Ardından halka açıklık oranı yüzde 25 olacak. Söz konusu şirket "BASGZ" işlem kodu ile BİST Yıldız Pazar'da işlem görecek.

BAŞKENTGAZ

BAŞKENTGAZ HALKA ARZ EŞİT Mİ, ORANSAL MI?

SPK tarafından onaylanan izahnamede Başkent Doğalgaz'ın bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemiyle arz edileceği ifade edildi. Kurumsal yatırımcılara ise oransal dağıtım yöntemi ile arz edilecek.

BAŞKENTGAZ HALKA ARZ HANGİ BANKA ÜZERİNDEN YAPILACAK?

Garanti BBVA Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından sabit fiyatla en iyi gayret aracılığı ile gerçekleştirilecek halka arz ile Torunlar Enerji'ye ait 175 milyon TL'lik nominal değerli paylar oransal dağıtım yöntemi ile satışa sunulacak.

Yorumlar