Batı medyasından çarpıcı Libya analizi: Erdoğan Macron'a şah çekti

Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin darbeci Hafter'i peş peşe bozguna uğratmasını yorumlayan Fransız Le Point dergisinden itiraf gibi açıklamalar geldi. Libya'da yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği makalede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un darbeci Hafter'i destekleyerek büyük bir hata yaptığı dile getirilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lİbya'da zafer kazandığı belirtildi.      

Google Haberlere Abone ol
Batı medyasından çarpıcı Libya analizi: Erdoğan Macron'a şah çekti
18.06.2020 23:00

Türkiye'nin Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni desteklemesini ve darbeci Hafter güçlerinin yenilgi üstüne yenilgi almasını yorumlayan Fransız Le Point Dergisi; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un darbeci Hafter'i destekleyerek büyük bir hata yaptığını, ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'da zafer kazandığını belirtti.

"Erdoğan Macron'a şah çekti"
Fransız Le Point dergisinde Libya'daki son durumun değerlendirildiği bir makale yer aldı. "Erdoğan, Macron'a şah çekti" başlığı ile verilen makalede Türkiye'nin Libya'da stratejik bir zafer kazandığı belirtildi. Macron yöentininin tutumu sert bir şekilde eleştirilirken Türkiye'nin milli drone'larının Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin hayatını kurtardığı dile getirildi. Türkiye'nin desteği sayesinde darbeci Hafter güçlerinin çekilmek zorunda kaldığı ifade edildi.

 

Stratejik hata
Avrupa'nın Libya'da yanlış bir strateji izlediği belirtilen makalede Macron'un darbeci Hafter'i desteklemekle stratejik bir hata yaptığı belirtildi. Macron'un göreve geldikten sonra Libya'yı öncelikli konulardan biri haline getirdiği hatırlatıldı. Macron'un darbeci Haafter'i desteklemek için, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri İle kısa vadeli silah satışı için anlaşma yaptığına da yer verildi.

Yorumlar