Bayram ikramiyesi alacak emekliler dikkat! Taleplerini açıkladılar: Eğer bu olursa 2 bin 500 TL...

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala emekliler bayramda yatacak ikramiyeyi bekliyor. Binlerce SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi Kurban Bayramı’nda yatacak ikramiyenin ne kadar olacağını araştırmaya başlarken TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün’den flaş bir çağrı geldi. Ergün, “Bayram ikramiyeleri, en düşük emekli aylığı seviyesine endekslenmeli” dedi. Peki, Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak, ne kadar? İşte detaylar…

Bayram ikramiyesi alacak emekliler dikkat! Taleplerini açıkladılar: Eğer bu olursa 2 bin 500 TL... - Sayfa 1

Milyonlarca emekli Temmuz ayında açıklanacak olan ve gelirini yükseltecek 6 aylık enflasyon farkı oranını bekliyor. Bununla birlikte bu yıl Kurban Bayramı’nın 9 Temmuz’a denk gelmesi çifte kazancın kapısını açtı. Dört senedir yatırılan emekli ikramiyeleri, zor süreçten geçen vatandaşlar için bir umut olmuştu. Kurban Bayramı ise bu sene 9 Temmuz tarihine denk geliyor. Yılda iki kez verilen bayram ikramiyeleri emekliler tarafından heyecanla beklenirken, zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. İşte son dakika emekli maaşı ve emekli ikramiyeleri ile ilgili haberin detayları…

Bayram ikramiyesi alacak emekliler dikkat! Taleplerini açıkladılar: Eğer bu olursa 2 bin 500 TL... - Sayfa 2

İkramiyeler Ramazan Bayramı’nda “Bütçe disiplinini bozacağı, hiper enflasyon yaratacağı” gerekçesiyle emeklilerin bayram ikramiyelerinde artış yapılmamış, yine 1100 lira olarak yatmıştı. 2018’de bin lira olarak belirlenen bayram ikramiyesine üç yıl boyunca zam yapılmadı. 2021 yılında ise sadece 100 liralık artış oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise emekli ikramiyelerinin iki bayramdaki toplam maliyetinin 25 milyar TL olduğunu ifade etmişti. Henüz ikramiyelere zam yapılacağı konusunda resmi bir açıklama gelmedi. Ancak ikramiyelerde asgari ücrete ocak ayında yapılan yüzde 52’lik artış göz önüne alınırsa emeklilerin bayram ikramiyesinin bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilme ihtimali bulunuyor.

Bayram ikramiyesi alacak emekliler dikkat! Taleplerini açıkladılar: Eğer bu olursa 2 bin 500 TL... - Sayfa 3

Memur emeklileri 1-5 Temmuz’da maaş çekecek, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise 17-28 Temmuz arasında maaş alacak. Eğer yetişirse zamlı maaşlar da bayramdan önceye alınabilir. Bu konuda son kararı yetkili makamlar verecek.

Bayram ikramiyesi alacak emekliler dikkat! Taleplerini açıkladılar: Eğer bu olursa 2 bin 500 TL... - Sayfa 4

BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN FLAŞ ÇAĞRI

Emekliler bayram ikramiyesine zam beklerken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün’den flaş bir çağrı geldi. Ergün, emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyesinin, en düşük emekli aylığı seviyesine yükseltilmesini istedi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksinin mayısta geçen yılın aralık ayına göre yüzde 35,64, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 73,50 arttığına dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu: