İsrail ve Hamas arasında 4 gün sürmesi beklenen insani ara başladı. Tam 49 gündür süren katliamları örtbas etmeye çalışan Batı medyasına ise kendi muhabirleri artık isyan etti. Geçtiğimiz günlerde AFP CEO'su baskı altında olduklarını söylerken bu kez de BBC muhabirleri 2300 kelimelik bir mektup ile Batı'nın katliam sansürüne isyan etti.

BBC gazetecileri İsrail ve Filistin arasında yaşananların doğru aktarılmadığını itiraf etti. İsraillileri insanileştirmek için daha fazla çaba harcadıkları ve haberlerde önemli tarihsel bağlamı göz ardı ettiklerini itiraf ettiler.

8 gazeteci tarafından Al Jazeera'ya yazılan 2300 kelimelik mektupta BBC'nin nasıl çifte standart uyguladığı yazıldı. Misillemeden korkan gazetecilerin anonimlik istediği bildirilirken mektupta yazanları Al Jazeera aktardı.

BBC'nin bölgede yaşananları doğru bir şekilde anlatamadığı ve bu nedenle halkın Gazze'de ortaya çıkan insan hakları ihlalini anlamasına yardımcı olamadığı itiraf edildi.

7 Ekimden bu yana binlerce Filistinlinin öldürüldüğünü dile getiren BBC'li gazeteciler, "Bu sayı ne zaman editoryal duruşumuzu değiştirecek kadar yüksek olacak?" diye sordu.


İsrailli ve Filistinliler için eşit olmayan bir dil kullanıldığı itiraf edilirken BBC gazetecileri, British Broadcasting Corporation (BBC) platformlarında "katliam" ve "vahşet" gibi terimlerin "yalnızca Hamas'a mahsus olduğunu ve grubun bölgedeki şiddetin tek kışkırtıcısı ve faili olarak çerçevelendiği" dile getirildi.

Filistinlilere yönelik insancıl yayınların eksik olduğu ifade edilen mektupta, Gazze ve Batı Şeria'daki cesur gazetecilerin sosyal medya içeriğinden yararlanılmadığına da dikkat çekildi.

İsrail Gazze'de 29 bin 313 kişiyi öldürdü İsrail Gazze'de 29 bin 313 kişiyi öldürdü

BBC'nin haber anlatımını eleştiren gazeteciler, Filistinlilere "Hamas'ı kınayıp kınamadıkları" sorulurken aynı şeyin İsrail'in eylemlerini savunan konuklar için yapılmadığını öne sürüyor.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler