Bebekler, anne karnında yemek seçiyor! Lahanayı gören fetüsün yüzünü ekşitmesi gündem oldu!

Independent'ın haberine göre, Durham Üniversitesi'nden bilim insanları anne karnındaki fetüslerin tepkilerini inceledi. Ultrason taramasından 20 dakika önce bir gruptan toz karalahana, diğer gruptan toz havuç tüketmeleri istendi. Havuca maruz kalan bebekler 'gülümser gibi' görünürken, karalahananın tadını alan yüzünü ekşitti. Görenleri şaşkına uğratan bebeklerin görüntüsü sosyal medyada viral oldu. İşte o görüntülerden birkaçı

Bebekler, anne karnında yemek seçiyor! Lahanayı gören fetüsün yüzünü ekşitmesi gündem oldu! - Sayfa 1

Anne karnındaki bebeklerin tepkileri sosyal medyada viral olmaya devam ediyor. Sebzeleri ayırt eden fetüslerin yüz ifadesini inceleyen bilim adamları bebeklerin farklı tat ve kokulara tepki vermeye anne karnında başladığını söylüyor. İşte anne karnındaki bebeklerin yüzünü lahana ve havuca göre değişmesi…


Bebekler, anne karnında yemek seçiyor! Lahanayı gören fetüsün yüzünü ekşitmesi gündem oldu! - Sayfa 2

ANNE KARNINDAKİ BEBEKLER ANNELERİ HAVUÇ YİYİNCE GÜLÜMSÜYOR

Yeni bir araştırma, bebeklerin daha anne karnındayken farklı tatlara tepki vermeye başladığını gösterdi. Durham Üniversitesi'nden araştırmacılar, 100 hamile kadın üzerinde yaptıkları çalışmada, dört boyutlu ultrasonla anneleri sebze yediğinde bebeklerin verdikleri tepkileri ölçtü. Sonuç dikkat çekiciydi!

Bebekler, anne karnında yemek seçiyor! Lahanayı gören fetüsün yüzünü ekşitmesi gündem oldu! - Sayfa 3

Bebekler, anneleri havuç yedikten kısa süre sonra gülümserken, anneleri lahanayı tercih ettiğinde yüzlerini buruşturdu. Bulgular, hamile kadınların yediklerinin doğumdan sonra bebeklerinin tat tercihlerini etkileyebileceğini gösteriyor. Araştırmacılara göre, sonuçların sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmada etkileri olabilir.


Bebekler, anne karnında yemek seçiyor! Lahanayı gören fetüsün yüzünü ekşitmesi gündem oldu! - Sayfa 4

ARAŞTIRMA EKİBİNİN BAŞINDA BİR TÜRK VAR

Kadınlar havuç yediğinde fetüsler gülümserken, laha kapsülü fetüslerin yüzlerini buruşturmalarına yol açtı. Araştırmayı yapan ekibin başındaki isim Beyza Üstün'dü. Üstün, "Henüz doğmamış bebeklerin lahana ve havuç tatlarına verdiği tepkileri görmek ve bunları ebeveynleriyle paylaşmak inanılmazdı" dedi.