YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Ekrem İmamoğlu’nun 2019’daki seçimde İBB Başkanlığını kazanır kazanmaz tek hedefi, Cumhurbaşkanı adaylığına yoğunlaşmak olmuştu. Hedefi bu olunca da İstanbul halkına hizmet etmek gibi bir düşüncesi hiç olmadı. Sürekli siyasete burnunu soktu, sürekli Türkiye’nin orasını burasını gezdi. Bir bakmışsınız onu Diyarbakır’da HD(P)KK’lılarla poz verirken gördük, bir bakmışsınız Karadeniz turunda… Herkes ona, Karadeniz turu için “İBB Başkanlığını yap ne işin var Karadeniz turunda?” diye tepki göstermişti. Cevabı ise “Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider, hiç umurumda değil.” şeklinde olmuştu. İstanbul sel altında iken Bodrum’da verdiği tatil pozuyla, Elazığ depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısı ortada iken, Erzurum’a ailesiyle tatile gidip, bunu da “Milyonlarca babanın olduğu gibi benim de ailem kutsalım.” şeklinde savunarak verdiği kayak pozuyla, İstanbul karlar altında her yer felç olmuşken, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi'yle rakı-balık keyfinde verdiği pozla zaten İstanbul halkına hizmet etmekle ilgili bir kaygısı olmadığını göstermişti.

CHP’li yazar-yorumcu Can Ataklı bile 2022 tarihinde “Balon patladı arkadaş. Belki bundan sonra İstanbul'a çivi bile çakılmadığını, hiçbir hizmet yapılmadığını muhalif isimler de söyleyecektir. Ben iki kere söyledim, yoğun bir saldırıya uğradım. İstanbul'da bir şey yok, yapılmadı ki.” diyordu.

Bir başka CHP’li yazar-yorumcu Yılmaz Özdil, “Ama bazı günler vardır ki, tatile gitmemen gerekir. O hassas günde tatile gitmezsin, İstanbul’u kazanırsın. O hassas günde tatile gidersin, kaybedersin!” diyordu.

Bir başka CHP’li yazar-yorumcu Barış Yarkadaş, "Elazığ'da 41 kişi hayatını kaybetmişken İBB Başkanı'nın Erzurum'a gitmesi ve orada tatil yapması doğru olmamıştır" diyordu.

Bir başka CHP’li yazar-yorumcu Enver Aysever, “İmamoğlu'nun ne iş yaptığını ben daha bugüne kadar hiç anlamadım. Ya kardeşim topçu olacaksan top oyna. Belediye başkanı olacaksan başkan ol. Milletin hayrına olmayan ne varsa sende. Biz senin ne yaptığını bilmiyor muyuz ya?” ve “Garip garip işlerin içerisindesin niye geziyorsun, artık İstanbul'da otur ya!" diyordu.

CHP’nin 2018 tarihindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Bana bir tane çözülmüş sorun gösterin. İstanbul'un sorunları ortada duruyor. İstanbul'da çözülmüş bir sorun göremiyorum. Bunu da söylemek zorundayım. Siz İstanbul'da yaşıyorsunuz var mı? Yok. Bir başarı hikâyesi yok." diyordu. Buna benzer dolu örneğimiz var. CHP’lilerin bile “Çalışmadı, iş yapmadı, çivi çakmadı” dediği Ekrem İmamoğlu, 2024 seçimlerinde yine kazanan olarak çıktı. Demek ki, İstanbul halkı hizmet, proje yahut deprem, ulaşım gibi büyük problemlerine bir hazırlık veya bir çözüm istemiyor. İmamoğlu’da bunun farkında olduğundan yine İstanbul dışı gezilerine çıkmaya ve Türkiye siyasetiyle ilgili mesajlar vermeye başladı. Trabzon’a gidip miting yapmış ve “Ben diyorum ki beni geçecek adam doğmadı kardeşim.” nutukları atmış. “Ya kardeşim adam memleketi Trabzon’a gitti, ne var bunda” diyebilirsiniz. Ama kendisinin “Ben daha fazla Beylikdüzü’lüyüm. Trabzonlu olduğumu unuttum, doğum yerimde ismi geçer sadece” mealinde cümlesi olan birinden bahsediyoruz. O yüzden “Ne Trabzon’u?” diyoruz!

Çivi dahi çakmadan bir dönemi tamamlayıp tekrar seçilme özgüveninde olan İmamoğlu, ikinci döneminde de çivi çakmadan bol bol Türkiye’yi gezip Cumhurbaşkanı adaylığı için atmosfer yaratmaya çalışacaktır.

İstanbul halkına hizmet mi?

Seçimden iki gün sonra gazeteci Murat Yetkin, “Engelleniyorduk, hemen yapacağız" diyeceğiniz ilk 3 proje ne olacak?” diye sorduğunda “Şu plan, bu plan diyemem, tek başına meclisle de bitmiyor...” şeklinde cevap veren birinden ne bekliyorsunuz ki?

Halide Edip Adıvar’ın şiiri gibi bir manzara bekliyor İstanbul’u...

“Yalan olmuş herşey yalan.
İstanbul'um talan olmuş
Şimdi İstanbul dertli,
İstanbul yanık.
Bugün İstanbul’u tanıyamadık.”

Editör: Haber Merkezi