Beşiktaş yerlilerle parıldıyor

05.02.2020 10:00

Beşiktaş bir dolu borcuna rağmen, ciddi bir külfetin altına girerek, geçen sezon takımın başına İvanoviç’i getirdi.Transfer edilen yabancıların maliyeti de cabası. Ödemelerde yaşanan sıkıntılar. Ayrılan, gönderilen oyuncularla ekonomik olarak daha da battı Siyah Beyazlılar. Hayal kırıklığıyla geçen yılın ardından bu sezona da aynı kafayla ve İvanoviç’le başladılar. Gidenlerin yerine yenileri geldi. McAdoo, Thedore, McKissic vs. Ancak yine dikiş tutmadı. Uzun süre Thedore’un dümene geçmesini beklediler. Tam oynamaya başladı. Aksayan ödemeler yüzünden sözleşmesinden tek taraflı çıktı. Koç İvanoviç’le yollar ayrıldı. Yerine BurakBıyıktay geldi. Ahmet Kandemir de koordinatör oldu. McAdoo’dan sonra McKissic de gemiyi terk etti. Neyse ki bu ayrılıklar anlaşmaya yapıldı da Beşiktaş gereğinden daha az yükümlülükle atlattı bu vartayı…

Çok daha önce olması gereken bu operasyonun ardından sanki Beşiktaş’a sihirli değnek değdi. Son beş maçta Türk Telekom’u, Ormanspor’u yendiler. Bahçeşehir’e bir sayıyla kaybettiler. Anadolu Efes’i uzatmada geçerek yılın sürprizini yaptılar. Son olarak da Galatasaray’ı mağlup ederek playoffpotasına girdiler. Üstelik FİBA Şampiyonlar liginde de dörtte dört yaptılar. Yerli koç Burak Bıyıktay’ın takımla iletişimi, doğru ve efektif oyun anlayışı elbette önemliydi bu süreçte. Daha önemlisi yerli oyuncular Samet, Burakcan, Birkan, Ömer Utku ve Galatasaray maçıyla sahalara dönen Oğuz Savaş’ın yürekten oyunları. Tabi bir de daha çok kendine oynayan Thedore’un ayrılmasıyla ön plana çıkan İsmet’in hem atması hem attırması. Safralardan kurtulan, özüne dönen Beşiktaş’ın bambaşka bir ruh hali var şimdi. Bu durumu ne kadar devam ettirebilirler bilinmez. Ama eskiden kötü olmayacağı açık. En azından daha fazla borçlanmayacaklar. Kendi insanımıza güvenmenin karşılığını öyle veya böyle görecekler. Ertuğrul Erdoğan, Hakan Demir, Burak Gören ve diğer güzel örnekler ortadayken geç bile kaldılar.

Tofaş, süper ligde haftanın en rahat galibiyetlerinden birini, Gaziantep Basket önünde aldı. Buva’nın yokluğu geçen hafta Fenerbahçe’ye sürpriz yapan takım için büyük sorundu ama Tofaş da her yönüyle baskındı. Bütün takımın sayı üretmesi, uzunların etkili oyunu yirmi farklı skoru getirdi. Fenerbahçe de Türk Telekom’u rahat geçti. Maç neredeyse ilk yarıda bitti. Derek Williams’ın 24 dakikada attığı 31 sayı konuk ekibin yaklaşmasına dahi izin vermedi.

Anadolu Efes, geçen haftaki Beşiktaş yenilgisinden sonra ligin ilk yarısın da 18 sayıyla kaybettiği Teksüt Bandırma önüne daha ciddi çıktı. Larkin’in kadroda olması da bunu göstergesiydi. Avrupa’da kazanan, ligde kaybeden Teksüt Bandırma, iyi mücadele etti ama Anadolu Efes, bu kez sürprize izin vermedi.

Son haftaların formda takımı Bahçeşehir Koleji, rahat kazanmaya doğru gittiği maçın sonunu getiremedi. İstanbul ekibi farkı uzun süre çift hanelerde tuttu. Ancak Afyon Belediye, inat etti. Horvat’a dördüncü çeyrekten itibaren Crawford da katılınca iki uzatmalı maçı ev sahibi takım kazandı. Alt sıraları ilgilendiren maçta Ormanspor, Büyükçekmece önünde hızlı başladı. Daha ilk periyotta 15 farkı yakaladı. Eldridge’den yoksun konuk ekip direndi ama Kikanoviç, Warren, Cevher ve onlara kariyer rekoru olan 20 sayıyla eşlik eden Dorukhan, başkent ekibini düşme hattı ile ilgisini kesen sonuca imza attılar. Ligde kalması mümkün görünmeyen Sigortam Net İTÜ -Darüşşafaka maçından sürpriz çıkmadı. Hemen her oyuncudan katkı alan Daçka, baştan sona kontrolünde tuttuğu maçı zorlanmadan kazandı.

Haftanın en ilginç maçı Karşıyaka ile Bursaspor arasındaydı. Karşıyaka ilk bölümde üstündü, farkı 19 sayıya kadar çıkardı. Ancak Bursaspor 32 sayı atan Clavell ve 13 sayıyla oynayan ChrisJones önderliğinde farkı üçe kadar düşürdü. Yunus’un üçlüğü ile krizden çıkan Karşıyaka 76-71 kazanabildi.