2023 yılının ilk parti grup toplantısını gerçekleştiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, burada yaptığı konuşmada 2023 yılının Cumhuriyet’in yüz yıllık tecrübe hazinesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçim tarihine ilişkin görüşlerini de paylaşan MHP Lideri, erken ya da zamanında yapılacak seçimlere hazır olduklarını söyledi. Altılı masanın henüz adaylarının dahi olmadığını belirtti ve beyaz dumanın yeri ve saatini açıklama çağrısı yaptı.

2023 karar noktasıdır

2023 yılının Türk tarihinde bir kavşak ve karar noktası olduğunu söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın Cumhuriyet’in yeni yüzyılına Türk ve Türkiye damgası vuracağını belirtti. 2022 yılının Lider Ülke Türkiye için hazırlık evresi olduğunu söyledi ve 2023’te bu idealin devreye gireceğini ifade etti.

Seçimlere hazırız

2023 seçimlerinin tarihi konusundaki tartışmalara değinen MHP Lideri Bahçeli, 6’lı masanın 6 Nisan 2023’ten önce yapılacak bir seçime sıcak bakıp, sonrası için ipe un sermelerinin demokratik bir siyasi tavır olmadığını söyledi. Seçim tarihinin belirlenmesi için iki yolun olduğunu belirten MHP Lideri, bunlardan ilkinin 360 milletvekilinin evet oyuyla gerçekleşmesi, ikincisinin ise Cumhurbaşkanı’nın anayasal yetkisine dayanarak Türkiye’yi seçime götürmesi olduğunu ifade etti. 2023 seçimleri için hukuki ve anayasal olan iki seçeneğe de hazır olduklarını belirten MHP Lideri, “İster zamanında yapılsın isterse de erkene alınsın, biz iki seçeneğe de varız ve hazırız” dedi.

Altılı masanın adayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masanın adayının belirlenmesine yönelik yaptığı “Niye merak ediyorsunuz kim olacak diye?” şeklindeki sözlerini eleştiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Milletimiz, zillet ittifakının kimi cumhurbaşkanı adayı göstereceğini öğrenmesin mi? Merak etmesin mi? Sözde yıpranmasından çekindikleri potansiyel adayın hüviyetini bilmesin mi? Gizlenen nedir? Rahatsızlık duyulan nelerdir?” sorularıyla yüklendi. Kılıçdaroğlu’na “Adaysan çık, açıkla” diyen MHP Lideri, “Madem aday belli olur olmaz bacanızdan beyaz duman çıkaracaksınız, o hâlde yerini ve zamanını paylaş da bilelim” dedi.

Emperyalizmin hesabına çalışıyorlar

Türkiye’de iktidarın yolunun yabancı başkentlerden geçmeyeceğini söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP yönetiminin Türkiye aleyhine konuştuğunu, İP’in de iş birlikçilik ve siyasi fitnede sınır tanımadığını belirtti. Emperyalizmin arkasına saklanarak Türkiye’yi taşa tuttuklarını belirten MHP Lideri, terör örgütlerini arkaladıklarını ve zulmü alkışladıklarını ifade etti. Altılı masanın emperyalizmin hesabına çalıştıklarını dile getiren Bahçeli, “Keçeyi suya salmışlar, Türk milletiyle yollarını ayırmışlar. Çok açıktır ki, zillet ittifakı Türkiye’nin karşısındaki mihraktır” dedi.

İstikrarsızlığa özenti duyuyorlar

Altılı masanın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerilerinin siyasi istikrarsızlık yıllarına duyulan bir döneme özentiden başka bir şey olmadığını ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, koalisyonlar devrinin kapandığını ancak altılı masanın bu sayfayı tekrar açmanın peşinde olduğunu belirtti. Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci döneminin gıpta edilecek kadar başarılı olduğunu göremediklerini söyledi ve “Çevremiz siyasi istikrasızlıklara mahkûm olmuşken, Türkiye huzur ve istikrar adası gibi sivrilmiş, yeni yönetim sistemiyle ekonomiden diplomasiye, spordan sanata, sağlıktan kültüre, terörle mücadeleden egemenlik çıkarlarımızı müdafaaya kadar her alanda göz doldurmuş, göğüs kabartmıştır” dedi.

Yapılan hesaplar ters tepecek

2023 hedefleri için Türkiye’nin önünü kesmeye çalışanların yine şanslarını deneyeceğini ifade eden MHP Lideri, bu çevrelere uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu. Devlet Bahçeli, “Hiç kimse sabrımızı yanlışa yormasın” uyarısında bulunurken, “Kötü niyetlerini bildiğimiz, kötürüm ilişki ağlarını tanıdığımız ve takip ettiğimiz odakların bizimle aşık atması, bize ayar verme küstahlığına tevessül etmeleri, Cumhuriyet’in yeni yüzyılını tartışmaya açma sinsilikleri sonuç vermeyecek, yapılan hesaplar ters tepecektir” dedi. 2023’ün hedeflerini kirlettirmeyeceklerini ve Üç Hilali yargılatmayacaklarını dile getiren MHP Lideri, “ayağımıza basan olursa, önümüze geçip yakamızdan tutmaya kalkışan görülürse, buna da tahammül etmeyiz, asla etmeyeceğiz” dedi.