Beyaz Saray’dan sızan virüs raporu dünyayı ayağa kaldırdı

Beyaz Saray'ın dünya basınına sızan raporunda, koronavirüs salgınında durumun daha da kötüleşeceği mesajı verildi.  

Google Haberlere Abone ol
Beyaz Saray’dan sızan virüs raporu dünyayı ayağa kaldırdı
19.11.2020 21:40

Beyaz Saray'dan sızan bir rapor, ülkede koronavirüs salgınının çok daha kötüleşeceği ve tedbirlerin yeterli olmadığı uyarılarına yer veriyor.

3 Kasım seçimlerinde başkanlığı garantileyen Joe Biden'ın geçiş sürecine başlaması, yenilgiyi reddeden Başkan Donald Trump yönetimi tarafından engellenirken, bu karmaşanın salgının boyutunu artırmasından da endişe duyuluyor.

ABD'de koronavirüs pandemisinde can kaybı 250 bini aşarken, vaka sayısı da 12 milyona yaklaşıyor. Beyaz Saray'da salgınla mücadele için oluşturulan görev gücüne ait kurum içi bir rapordaysa, hastalıkla ilgili "ülke genelinde sert, amansız ve geniş çaplı bir yayılma yaşandığı, bu sürecin iyileşmek bir yana çok daha kötüye gittiği" uyarısı yapılıyor.

Guardian'ın haberine göre medyaya büyük ölçüde yer alan raporda, "mevcut hafifletme çabalarının yetersiz olduğu ve önlemlerin artırılması gerektiği" belirtiliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nin paylaştığı verilere göre sadece salı günü bin 707 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede bazı modellemelere göre hayatını kaybedenlerin sayısının mart itibarıyla 400 bini aşabileceği öngörülüyor.

Associated Press (AP) haber ajansına ismini gizli tutmak kaydıyla konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi de görev gücünün yayılmayı yavaşlatmaya yönelik çabalarının "yetersiz kaldığını ve salgın eğrisini düzlemek için tedbirlerin artırılması gerektiğini" belirtti.

 

Yorumlar