Biden'a eşlik ediyor! İşte 10 tonluk 'Canavar'ın özellikleri

ABD Başkanı Joe Biden, uluslararası gezilerinde “Canavar” adı verilen ve üstün güvenlik özellikleriyle donatılmış bir otomobil ile seyahat ediyor. ABD’li otomotiv devi Cadillac tarafından üretilen "Cadillac One "model aracın, 10 tondan fazla bir ağırlığa sahip olduğu ve bir buçuk milyon dolar (yaklaşık 13 milyon lira) değerinde olduğu belirtiliyor.

Biden'a eşlik ediyor! İşte 10 tonluk 'Canavar'ın özellikleri - Sayfa 1

CANAVAR NASIL ÜRETİLDİ?

ABD’nin resmi devlet başkanı otomobili olan Cadillac One, ABD başkanlarının güvenliğinin söz konusu olabileceği çeşitli gezilerde kullanılıyor. Aracın sadece zırhlı motorunun bir milyon dolardan fazla bir paraya mal olduğu ve toplam ağırlığın en az 10 ton olduğu belirtiliyor. 

Mevcut model ilk olarak 24 Eylül 2018'de dönemin başkanı Donald Trump’ın New York gezisi sırasında ortaya çıktı. General Motors motorun özelliklerini açıklamadı, ancak önceki modellere göre ağır zırhlı olduğu biliniyor.

Bununla birlikte, “Car and Driver” dergisi, yeni versiyondaki farların bir Cadillac Escalade SUV'den ödünç alındığını ve yeni ızgaranın 2016 Escala konseptinden esinlendiğini açıklandı. Dergi ayrıca, otomobilin tasarımının önceki versiyonlarından daha çekici olduğunu belirtti.Biden'a eşlik ediyor! İşte 10 tonluk 'Canavar'ın özellikleri - Sayfa 2

CANAVAR HANGİ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİYLE DONATILDI?

Yüksek teknolojili Cadillac One, yaşam destek ünitesi, kan bankası ve zırhlı bir şasiye sahip. Ayrıca kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı yalıtılan motora sahip araç kurşun geçirmez pencerelere sahip. 4 santimetre kalınlığındaki camların toplam ağırlığı 3 ton civarında. Sadece sürücü kısmındaki cam açılabiliyor.

Kevlar korumalı lastikler ise, aracın tekerleklerinin patlaması halinde yoluna devam etmesine olanak tanıyor.Biden'a eşlik ediyor! İşte 10 tonluk 'Canavar'ın özellikleri - Sayfa 3

20 SANTİMETRELİK ZIRHLA DONATILDI

Diğer taraftan, 20 santimetrelik zırh kaplaması onu neredeyse geçilmez kılıyor. Çelik, titanyum, alüminyum ve seramik kullanılarak yapılan Cadillac One, yaklaşık 10 ton ağırlığında ve Boeing 757 tipi uçakların kapısı kadar ağır kapılara sahip. Biden'a eşlik ediyor! İşte 10 tonluk 'Canavar'ın özellikleri - Sayfa 4

PROTESTOLAR SIRASINDA ETRAFINA SİS YAYIYOR

Araç, sabotaj ya da yangın tehlikesine karşı, daha geç tutuşması nedeniyle dizel yakıt kullanıyor. Makam aracında herhangi bir yangın durumunda otomatik söndürme sistemi devreye giriyor.

Saldırı ya da protesto gösterileri sırasında ise çevresinde sis perdesi oluşturan araç, tamponundaki gece görüş sistemine de sahip düzenekle, 24 saat boyunca etrafındaki haraketliliği izleyebiliyor.