“Mersin, Güneydoğu’nun incisi hâline geldi” dedi.

Mersin ilimizin Akdeniz Bölgesi’nde olduğunu öğrendi.

***

“Fındığın yüzde 42'sini tek başına Şanlıurfa üretir” dedi.

Şanlıurfa’nın fındık üretimde ilk onda bile olmadığını öğrendi.

***

Muhtarlarla buluşmasında oy pusulaları hakkında konuştu, pusulalarda muhtarların fotoğraflarının olduğunu iddia etti.

Toplantıya katılan muhtarların fotoğrafımız yok ısrarı üzerine oy pusulalarında muhtarların fotoğrafının olmadığını hayretler içinde öğrendi.

***

Buraya kadar yazılanların her siyasinin konuşma esnasında başına gelebilecek dil sürçmelerinden ibaret olduğunu düşünebilirsiniz.

Peki, bundan sonra yazacaklarımı nereye koyalım?

***

Mesela “Sakarya, milli Kurtuluş Savaşı sırasında en kanlı mücadelenin verildiği bir kenttir. Sakarya savaşıdır, Sakarya galibiyetidir” dedi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçelerinin sınırları içerisinde yapıldığını ve bölgeden geçen Sakarya Nehri’nden ismini aldığını bilmemesini nasıl yorumlayalım…

***

Mesela Kapalı Maraş'ın yeniden halkın kullanımına açılmasıyla ilgili soruya “Pardon, hangi Maraş” yanıtını verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 46 yıllık Kapalı Maraş hasretinin sona erdiğini bilmemesine ne diyelim…

***

Ya temiz para bulmak için gittiği İngiltere’nin kara para merkezi olduğunu bilmemesine…

ABD’nin ardından soluğu aldığı İngiltere’de, gazetecilerle gerçekleştirdiği basın toplantısında kendisine Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin açıklamalarına göre dünyanın bir numaralı kara para aklama ülkesi olduğu için gri listede yer alan İngiltere’de temiz parayı nasıl bulacağı soruldu, “İngiltere'nin gri listede olduğunu bilmiyorum” cevabını verdi.

***

Bildiği yanıldığına yetmiyor ama o bilmemek değil öğrenmemek ayıp prensibinden hareketle her gün yeni bir şey öğreniyor, kendini geliştiriyor…

Bu hızla devam ederse Türkiye’ye saldırmaz dediği PKK’nın Suriye’nin uzantısı PYD’nin terör örgütü olduğunu, şeref madalyası takacağı Demirtaş’ın terörist olduğunu ne zaman öğrenir sizce?..