Bilim insanları beynin her hücresini yenileyen mucize vitamini keşfetti! Alzheimer'a yeni çare mi?

Tüm dünyada en sık görülen ileri yaş hastalıklardan olan Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif rahatsızlıkların hala kesin bir tedavisi bulunamasa da yapılan çalışmalar, birçok faktörün doğru şekilde tespit edilmesi sayesinde hastalığın geciktirilebileceği veya engellenebileceğini ortaya çıkıyor. Bu etkenlerden biri de beslenme. Bilim insanları, dengeli bir beslenme sayesinde alınan yeterli vitamin ve mineral oranının beyninizi büyük oranda koruyabileceğini ortaya koyuyor. İşte o liste...

Bilim insanları beynin her hücresini yenileyen mucize vitamini keşfetti! Alzheimer'a yeni çare mi? - Sayfa 1

Elbette cildinizi iyileştirmek, size enerji vermek veya eklem ağrılarına yardımcı olmak için sağlıklı beslenmek faydalı olabilir, ancak yaşlandıkça beynimizi keskin tutmak için en iyi vitamin ve minerallerin tüketilmesi konusunda da birçok şey değişmesi gerekir. İşte keskin bir hafızanın sırrı…

Bilim insanları beynin her hücresini yenileyen mucize vitamini keşfetti! Alzheimer'a yeni çare mi? - Sayfa 2

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Genel zihinsel sağlığı iyileştirmenin yanı sıra beyninizi keskin tutmak söz konusu olduğunda, omega-3 yağ asidinden zengin beslenmek en önemli detaylardan biri.

Bilim insanları beynin her hücresini yenileyen mucize vitamini keşfetti! Alzheimer'a yeni çare mi? - Sayfa 3

Sonpal, "Omega-3'ün beyindeki hafıza ve tepki süreleri gibi işlevleri iyileştirdiği gösterildi" diyor ve yağ asitlerinin beynin yaşlanma sürecine karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.

Bilim insanları beynin her hücresini yenileyen mucize vitamini keşfetti! Alzheimer'a yeni çare mi? - Sayfa 4

Akıl sağlığına gelince, yağlı besinlerde bulunan bu yağ asidi, depresyon semptomlarını hafifletme kabiliyeti açısından kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Yine de Sell, bir omega-3 takviyesi seçerken dikkate alınması gereken en önemli şeyin nicelikten çok kalite olduğunu belirtiyor.