Bilim insanlarının uyardığı "Uzun süreli Kovid"de görülen 15 semptom

Dünya çapında yüz binlerce insanın ölümüne yol açan ve milyonlarca insana bulaşan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), atlatıldıktan sonra dahi vücutta çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı belirlendi. Bilim insanları tarafından araştırılan ve "Uzun süreli Kovid" adı verilen bu durumda 15 semptom görüldüğü belirlendi.

Bilim insanlarının uyardığı "Uzun süreli Kovid"de görülen 15 semptom - Sayfa 1

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonucu ortaya çıkan ve "Uzun süreli Kovid" adı verilen bu durumda ishalden halüsinasyon görmeye kadar 15 semptom görüldüğü belirlendi. Yürütülen araştırmalarla ölümcül koronavirüs salgınının yan etkileri saptanmaya çalışılırken, King's College London'daki uzmanlar, 60 bin kadar hastanın üç aydır hala çeşitli semptomlar yaşadığını belirtti. İşte araştırmacıların, koronavirüse karşı şifa bulanlarda gözlemlediği "Uzun süreli Kovid" nedeniyle ortaya çıkan 15 semptom:

1 16
Bilim insanlarının uyardığı "Uzun süreli Kovid"de görülen 15 semptom - Sayfa 2

1. Saç dökülmesi - Yakın zamanda koronavirüse karşı şifa bulan bin 500 kişinin katıldığı bir araştırmada, her dört kişiden birinin, saç dökülmesi yaşadığı belirlendi. Söz konusu dökülmeler, kafa derisinde olduğu gibi, kaş ve kirpik gibi vücudün diğer kısımlarında da yaşanabiliyor.

2 16
Bilim insanlarının uyardığı "Uzun süreli Kovid"de görülen 15 semptom - Sayfa 3

2. İshal - Yapılan araştırmalar sonucu haziran ayında ABD'de resmi koronavirüs semptom listesine ishal de ekledi. Birçok insanda güç kaybına neden olan bu durum, bireylerin işe geri dönmesine engel olabiliyor.


3 16
Bilim insanlarının uyardığı "Uzun süreli Kovid"de görülen 15 semptom - Sayfa 4

3. Yorgunluk - "Uzun Kovid hastalığı" üzerine araştırma yapana bilim insanları, söz konusu hastalıktan şüphelenilen insanların çoğunluğunda sürekli devam eden yorgunluk görüldüğünü ve bazılarının merdiven çıkmak gibi temel faaliyetleri bile gerçekleştirmekte zorlandıklarını kaydetti.


4 16