Biontech aşısı ne zaman gelecek? Türkiye ne kadar Biontech aşısı aldı?

ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika bir gelişme yaşandı. Türkiye, Pfizer&BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz daha satın almak anlaşma imzaladı. Vatandaşlar Biontech aşısının ne zaman geleceğini merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Biontech aşısı ne zaman gelecek? Türkiye ne kadar Biontech aşısı aldı?
20.05.2021 14:02

Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısından 60 milyon doz daha Türkiye'ye gelecek. Şirketten yapılan açıklamada aşıları göndermek için Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Böylece toplamda 120 milyon doza koronavirüs aşısını ülkemize gelmiş olacak.

biontechaşısı

BİONTECH AŞI NE ZAMAN GELECEK?

Türkiye, Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz daha satın almak anlaşma imzaladı. Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında gazetecilerle bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahretin Koca, "BioNTech ile Haziran'da 30 milyon, Temmuz, Ağustos ve Eylül'de de ciddi bir miktarın anlaşması yapıldı" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech birlikte geliştirdikleri Koronavirüs aşısının 60 milyon dozunu Türkiye'ye göndermek için Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Söz konusu anlaşma, Türkiye'nin bu yıl aldığı Pfizer/BioNtech aşılarının toplam doz miktarını 120 milyona çıkaracak.

UĞUR ŞAHİN: TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, "Amacımız, pandeminin sonlanması için dünyanın her yerine mümkün olduğunca çok aşı sağlamak Türkiye'nin aşı çabalarını tesklediğimiz ve bize güvendikleri için minnettarız" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta yaptığı açıklamada, 10 milyon doz Sinovac, sonbahara kadar ise 90 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini söylemişti. Koca, aynı zamanda aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye'de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini belirtti.

Yorumlar