Bir Anne Kolay Yetişmiyor raflarda

Berna Mutlu Aytekin'in kaleme aldığı Bir Anne Kolay Yetişmiyor, Küsurat Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Bir Anne Kolay Yetişmiyor raflarda
06.11.2018 11:26

Berna Mutlu Aytekin'in kaleme aldığı Bir Anne Kolay Yetişmiyor, Küsurat Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Bebeğini kucağına alacağı güne kadar onu nasıl yetiştireceğine dair sayısız kitap okuyan, seminerlere katılan, çocuğuna dair her şeyi daha o doğmadan planlamış olan bir kadının bebeğini kucağına aldığı andan itibaren yaşadığı dönüşümüne, planladığı şeylerin hiçbirinin istediği gibi gitmeyişine, trajikomedi tadında olan annelik macerasına konuk olmaya hazır olun.

Berna Mutlu Aytekin, her kadının deneyimlediği, bazı zamanlarında çokça zorlandığı bu dönüşümü en çok hakim olduğu yerden, kendi hikâyesinden yola çıkarak yazdı. Bir Anne Kolay Yetişmiyor bu uzun ve meşakkatli yolda düşüp kalkarak kendini geliştirmeye çalışan anne adaylarına, koltuğun kenarına ilişip beş dakika nefes almayı gözleyen annelere ilaç gibi gelecek!

"Ama ben planlar yaparken hayat kıkır kıkır gülüyordu.

Hayatım hep bir trajikomedi tadındaydı. Annelik maceram da bundan payını aldı."

Hayatı boyunca hayaller-gerçekler dramı yaşayan Berna Mutlu Aytekin'in, annelik serüveni de böyle şekillendi, nasıl mı?

Hayaller: "Belki kapıdan girince eline bir bebek patiği tutuşturmalıydım ya da ağzım kulaklarımda, 'Hamileyim, baba oluyorsun,' demeliydim. Onun da beni kucağına alıp etrafında bir tur döndürerek, şöyle fırfırlı elbisemin eteklerini havalandırarak falan hatta, böyle aşırının aşırısı bir coşkuyla karşılaması lazımdı."

Gerçekler: "Aman neyse telefonda söylemek de yeter. Hem zaten fırfırlı mavi elbisem de yok. Olsa da beni havada döndüremez. Nereye döndürüyor? 110 kiloyum."

Otuz altı yıllık hayatı boyunca sağlıklı beslenmeyi becerememiş, pek de iyi yemek yapamayan, kocasına çiğ tavukları yediren Berna Mutlu Aytekin, anne olduğu andan itibaren âdeta büyük bir dönüşüm yaşar. Artık öğünlerini kahvaltı veya dışarıdan söylediği yemeklerle geçiştiren Berna gitmiş; yerine Osmanlı usulü kuzu incikler pişiren, besinlerin en organiğini kovalayan hatta sınırlarını genişletip probiyotik turşular kurmaya başlayan bir kadına evrilir. Berna'nın bu dönüşümü karşısında eskiden, "Canım ben öğle yemeğini fazla kaçırdım, yiyemeyeceğim," diyen eşi kendini, "Oğlum yemiyorsan seninkilerini de ben yiyeyim," derken bulur.

Berna Mutlu Aytekin hakkında

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Rüştü Akın Anadolu Meslek Lisesi’nde Moda Tasarım bölümünü ve ardından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü bitirdi.

2003 yılında Yapı Kredi Emeklilik’te finansal danışman olarak başladığı kariyerini Akbank’ta bankacılık yaparak sürdürdü. İlk blogunu 2006 yılında yazmaya başladı. 2009 yılında bankacılıktan istifa etti. Blogu benimgunlerim.com üzerinden markalara dijital iletişim ve danışmanlık hizmetleri vermeye başladı. 2010 yılından itibaren tam zamanlı olarak çeşitli dijital iletişim ajanslarında online itibar yönetimi, sosyal medya danışmanlığı, etkinlik yönetimi, topluluk yönetimi, kriz yönetimi konularında eğitmen ve direktörlük pozisyonlarında hizmet vermiştir. Fotoğrafçılıkla ilgilenmekte olup Anadolu Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde eğitimine devam etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında yayımlanan dergi ve web sitelerinde foto-haberleri yer almış, iki kişisel fotoğraf sergisi açmıştır. Dijital fotoğrafçılık, dijital iletişim çalışmalarında bulunmuş ve ebeveynlere yönelik ürünler tasarladığı Mommamia markasını hayata geçirmiştir. Evlidir ve Ali’nin annesidir.

Etiketler kitap
Yorumlar