Böylesi hiç görülmemişti! Demirden dişleri var

Oval şekilli ve kırmızımsı kabukları bulunuyor. Boyları 36 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Uzmanlar "daha önce biyolojik bağlamda hiç görülmemişti" diyerek açıkladıkları keşfi duyurarak dünyayı şoka uğrattı.

Böylesi hiç görülmemişti! Demirden dişleri var - Sayfa 1

Okyanus derin olduğu kadar gizemlidir de. Ve sularının dibinde tuhaf, bazen korkutucu ve nihayetinde büyüleyici yaratıklar gizlenir. Bunlardan biriyle ilgili yapılan keşif, dünyayı şaşkınlığa uğrattı. Yeni bir araştırmada bilim insanları, okyanus kıyılarında yaşayan sıradışı bir yumuşakçanın, daha önce sadece kayalık kıyı şeritlerinde bulunan nadir bir demir mineralinden yapılmış dişlere sahip olduğunu gösterdi.


Böylesi hiç görülmemişti! Demirden dişleri var - Sayfa 2

Araştırmacılar, Latince ismi Cryptochiton stelleri olan ve kiton diye bilinen hayvanın dişlerini inceledi ve santabarait adı verilen nadir demir mineralini tespit etti.


Böylesi hiç görülmemişti! Demirden dişleri var - Sayfa 3

BOYU SADECE 36 SANTİMETRE

Dünyanın her yerindeki okyanus kıyılarındaki kayalara yapışmış yosun gibi yiyeceklerle beslenen kitonların boyları 36 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Bu hayvanların oval şekilli, kırmızımsı kabukları da bulunuyor.


Böylesi hiç görülmemişti! Demirden dişleri var - Sayfa 4

Kitonlar aynı zamanda son derece sert dişleriyle tanınıyor. Ancak diş yapısında demir olduğu şimdiye dek bilinmiyordu. Araştırmacıların yeni keşfi de C. stelleri'nin yiyecekleri kayalardan nasıl kazıyabildiğine ışık tuttu.