Bu besin tam bir vitamin deposu! Hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor

Havaların giderek soğumasıyla kış aylarına da sınırlı bir süre kaldı. Bu dönemde özellikle kuru meyvelerden alabileceğimiz yararı görmezden gelmemiz sağlığımız açısından büyük bir eksiklik yaratacaktır. Konu hakkında konuşan Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtti.

Bu besin tam bir vitamin deposu! Hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor - Sayfa 1

Kuru meyvelerin zamanında ve ürün çok iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlandığını belirten Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, "Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Lif açısından zengin olan kuru meyveler sindirim sisteminin de dostudur. Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün alternatifidir."

Bu besin tam bir vitamin deposu! Hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor - Sayfa 2

"Kış ayları için hazırlanan kayısı, erik, üzüm gibi meyve kurularına tropikal olan meyvelerden kivi, papaya, ananas gibi renkli renkli meyve kuruları da eklenmiştir."


Bu besin tam bir vitamin deposu! Hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor - Sayfa 3

"Kurutma işleminin yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden biri olduğunu ve uzun süre dayanıklılığını koruyacağını ve içerdiği su miktarı düşük olduğundan yiyeceği bozacak mikroorganizmaların gelişip çoğalamamaktadır" dedi.


Bu besin tam bir vitamin deposu! Hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor - Sayfa 4

Kuru meyvelerin, yaş meyvenin içerdikleri yüzde 90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranlarına düşürülmesi ile elde edildiğini kaydeden Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, "Bu işlem ile içlerindeki su oranı azalan sebze ve meyvelerin şeker oranları yükselir ve dayanıklılıkları artar. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur, kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur." dedi.