Bu cevaplar merak ediliyor: SGK'dan toplu ödeme alabilirsiniz

Hangi ayda emekli olunursa daha avantajlı? Yatan primleri geri almak mümkün mü? Malulen emeklilik ile ilgili detaylar nelerdir? İşte merak edilen tüm soruların cevapları...

Bu cevaplar merak ediliyor: SGK'dan toplu ödeme alabilirsiniz - Sayfa 1

Vefat eden babanızdan maaş alabilir misiniz? Şubatta mı, yoksa temmuzda mı emekli olursanız daha yüksek maaş bağlanır? Yatan primler geri alınabilir mi?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bu ve benzeri birçok soru cevabını verdi. İşte o soru ve cevaplar...

1 17
Bu cevaplar merak ediliyor: SGK'dan toplu ödeme alabilirsiniz - Sayfa 2

Soru: 7200 gün primim var, akciğerden 3 defa ameliyat oldum. Beden gücüyle çalışamıyorum. Nasıl emekli olurum?

2 17
Bu cevaplar merak ediliyor: SGK'dan toplu ödeme alabilirsiniz - Sayfa 3

Cevap: Hastalık nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmeniz halinde emekliliğe hak kazanırsınız. Aylık bağlanabilmesi için de sigortalının en az 10 yıl çalışmış olması, toplam 1800 gün prim ödemesi gerekiyor. Hastanelerden ya da sağlık kuruluşlarından alacağınız maluliyete ilişkin rapor malul sayılmak için yeterli değil. Meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybettiğinin SGK Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekiyor ki, maaş bağlanabilsin. Bunun için de SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

3 17
Bu cevaplar merak ediliyor: SGK'dan toplu ödeme alabilirsiniz - Sayfa 4

EMEKLİ OLMAYANIN MAAŞI DÜŞER

Soru: 22 yıl bir şirkette bölge müdürü olarak çalıştım. Prim ödemelerim tavandan yatırıldı. Emeklilik prim günüm doldu ancak emekli olmama yaştan dolayı 5 yıl var. Şu an bir yerde sigortalı olarak çalışmaya başlasam ve primlerim tavandan yatmasa emekli aylığım düşüyor mu ya da primlerimin kaç liradan yatarsa emekli aylığım düşmüyor?

4 17