Bu da yeni dolandırıcılık yöntemi! ‘Sakın 1‘e basmayın’

Robot aramalara karşı aman dikkat… Rusya’da dolandırıcılar robot arama yöntemiyle kullanıcıları belirli tuşlara basmak için ikna etmeye çalışıyor. Eğer '1'e basarsanız hesabınızdan para çekiliyor.  

Dünya
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Bu da yeni dolandırıcılık yöntemi! ‘Sakın 1‘e basmayın’

Rusya'da telefon dolandırıcılığı tatil molasından sonra kaldığı yerden devam ediyor. Komsomolskaya Pravda gazetesi, dolandırıcıların robot arama yöntemiyle kullanıcıları belirli tuşlara basmak için ikna etmeye çalıştığını yazdı.

Gazetenin çalışanlarından birine gelen otomatik aramada VTB Bank hesabından 3 bin ruble para çekildiği ve işlemi iptal etmek için 1'e basılması gerektiği söylendi. Gazete için olayı aktaran çalışan eskiden gerçekten de VTB müşterisi olduğunu belirterek dolandırıcıların muhtemelen internete sızan eski bir veri tabanını kullandığı sonucuna varıyor.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, gazeteye bilgi veren uzmanlar istenen tuşa basılmasının dolandırıcılık şemasında bir aşama olduğu ve muhtemelen bunu başka komutların takip edeceği görüşünde. Dolandırıcıların nihai amacı ise büyük olasılıkla banka kartının arka yüzünde bulunan 3 haneli CVV sayısına ulaşmak. 

Telefona SMS ile gelen internet bağlantılarına ise hiçbir surette tıklanmaması gerekiyor. Böyle bir linke tıklanması durumunda telefonun kontrolünü ya da içerdiği bankacılık bilgilerini yitirmek son derece olası.

 

Yorumlar