Bu tavsiyeler rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak

Ülkemizde her 100 kişiden en az 15’i uyku bozukluğundan muzdaripken söz konusu araştırmaların ciddiye alındığı Amerika’da bu konuda yüzlerce araştırma yapıldı. Çoğu insan, yorgunluğa ya da başka sebeplere bağlı olarak uykuya dalmakta zorlanmak, çok erken uyanmak, gece uzun süre uyanık kalmak gibi şikayetlerden yakınıyor. İşte iyi bir uyku geçirmenizi sağlayacak etkili yöntemler...

Bu tavsiyeler rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak - Sayfa 1

Solunuza yatmanız midenizi rahatlatacak.

Rahat ettiğimiz uyku pozisyonları farklılık ya da çeşitlilik gösterebilir ancak konunun uzmanlarına göre en doğru pozisyon iç organların yerleşimlerinden dolayı solunuza döndüğünüz pozisyon. Çünkü bu şekilde özellikle midenin aldığı pozisyon sayesinde mide ekşimesi sorunu yaşama ihtimali azalıyor.


1 10
Bu tavsiyeler rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak - Sayfa 2

Muz suyunu deneyin.

Uykuyu düzenleyen melatonin hormonu açısından elverişli bir meyve olan muz ve özellikle meyvenin kabuğu aynı zamanda magnezyum açısından zengin. Bu da demek oluyor ki, sizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak elverişli şartlar hazır.

Muzu dilimlere ayırın ve kaynar suya koyun. Bu şekilde yaklaşık 10 dakikalık bir kaynatma öneriliyor. Hazırladığınız muzlu suyunuza az bir miktar (yaklaşık yarım çay kaşığı) tarçın ekleyin. Kafaya dikmek önerilen bir yöntem olmadığından yavaşça yudumlayın.

2 10
Bu tavsiyeler rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak - Sayfa 3

Uykusuzluk çekiyorsanız uykuya direnin.

Çelişkili gözüken bu başlık işe yarayan bir yöntem olarak öneriliyor. Uykunuza direnin, 'kaçan kovalanır' ilkesi gereği uykunuz peşinizden gelecektir. En azından araştırmalar böyle söylüyor.

3 10
Bu tavsiyeler rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak - Sayfa 4

90 kuşağının en sulu oyuncaklarından köpüklü baloncuk uykuya karşı silahınız olabilir.

Johns Hopkins Medicine şirketindeki çalışmalarıyla tanınan Nöroloji profesörü Rachel Marie E. Salas, köpüklü baloncuklarla oynayarak vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirebileceğinizi söylüyor. Ona göre bu yöntem derin bir nefes egzersizi niteliği taşıyor.

4 10