Bu test ile kalan ömrünüzü hesaplayın! İşte flamingo testinin detayları

Bir jimnastikçi, ip cambazı ya da dansçı değilseniz tek ayak üzerinde durmak sizin için düşündürücü olabilir. Araştırmalar, bireyin dengesi üzerinde çalışmasının ve bu yetisini geliştirmesinin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aynı flamingolara benzeyen bir şekilde tek ayak üzerinde durduğunuz sürenin ölçüldüğü bu teste de flamingo denge testi deniyor.

Bu test ile kalan ömrünüzü hesaplayın! İşte flamingo testinin detayları - Sayfa 1

İngiltere’de bulunan bir üniversitede yapılan bir araştırmada 51 ila 75 yaş arasındaki 1702 kişi flamingo denge testine tabii tutuldu. Bu kişilerin ise yüzde 20’sinin testi geçemediği ve erken ölüm risklerinin çok daha yüksek olduğu belirlendi.

Araştırmacılar bu kişileri yedi yıl sonra tekrar değerlendirdiklerinde flamingo testini geçemeyen kişilerin %17,5'unun vefat ettiğini fark etti. Başarılı olanlarda ise bu oran sadece %4,6'idi. Araştırmacılar çalışmanın detaylarında ise şu bilgileri verdi:

Bu test ile kalan ömrünüzü hesaplayın! İşte flamingo testinin detayları - Sayfa 2

Testte başarısız olan kişiler daha yaşlı, kilolu ve diyabetli olma eğilimde bulunuyordu. British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan makalede ise flamingo denge testine uygun olarak on saniye boyunca tek ayak üzerinde dutamayan kişilerin bu zaman zarfında ölüm risklerinin yüzde 84 oranında arttığı sonucunda varıldı. Ardından ise bu ve bunun gibi denge testlerinin de rutin sağlık kontrollerine dahil edilmesi talep edildi.

Bu test ile kalan ömrünüzü hesaplayın! İşte flamingo testinin detayları - Sayfa 3

DENGE NEDEN ÖNEMLİ?

Denge aslında hepimizin kanıksadığı bir yetidir ancak kullanılmazsa kaybedilebilir. Daha güvenli hareket etmemizi sağlayan denge duygusu yaş 40'lı ve 50'lere geldiğinde yavaş yavaş bozulmaya başlayarak daha az güvende hissetmenize neden olabilir.

Bu test ile kalan ömrünüzü hesaplayın! İşte flamingo testinin detayları - Sayfa 4

Dengenizi iyi korumanız, daha iyi bir duruşu ve düşme nedeniyle daha az yaralanma riskini beraberinde getirir. Dünya çapında ölümlerde kazaların ikinci sırada olduğu göz önüne alındığında bu çok ciddi bir rakamdır.