Evlilik pek çok toplumda kutsal olmakla birlikte, birçok ülke tarafından da desteklenmektedir. Öyle ki, bir ülkede evlenebilmek için kadınlar para ödüyor. Bu inanılmaz gerçeğin detaylarını gelin beraber inceleyelim...

ERMENİSTAN

Geçmişte yaşanan savaşlardan dolayı erkek nüfusun az kadın nüfusun fazla olduğu Ermenistan'da devlet bekar kadınların boş kalmaması için çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi doğal olan Ermenistan'da aynı zamanda birçok iş yükü de kadınların yönetimindedir.

Erkek nüfusu azalmaya devam ederse Ermenistan'da birçok sorunun ortaya çıkması da gayet olası görünüyor.

İTALYA

Bu ülkede doğum oranlarının azlığı kadar evlilik oranları da oldukça azdır.

Genel olarak normal karşılanan bu durumun bazı bölgelerde tepkilere neden olduğu ve evlenebilecek erkeklere çeşitli para destekleri sunulduğu bilinmektedir.

RUSYA

Kadın nüfusunun en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Rusya'da erkeklerin sürekli olarak içki içmesi cinselliği bitirmektedir.

Boşanma oranlarının gittikçe arttığı Rusya'da devlet bu konuda çeşitli destekler vermektedir.

MOĞOLİSTAN

Kadın nüfusunun fazla olduğu Moğolistan'da zayıf kadınlar halk tarafından beğenilmemekte ve evlenmekte zorluk çekmektedir.

Devlet bu yüzden evlenmekte zorluk çeken zayıf kadınlarla evlenecek olan erkeklere destek vermektedir.

Hatta kimi bölgelerde erkeklere başlık parası vermektedir.

SİNGAPUR

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Singapur'da evlilik destekleri de oldukça fazladır.

Kadınların artan bekarlık oranlarını istemeyen devlet bu yüzden çeşitli teşvikler vermektedir.

Aynı zamanda ileride oluşacak nüfus yetersizliğinden kurtulmak için evli çiftlere üç çocuk yapılması için çeşitli destekler sunulmakta ve kadınlara doğum paraları verilmektedir.

İZLANDA

Güzellikleriyle ünlü olan kadınların ülkesi olan İzlanda yetersiz erkek nüfusu nedeniyle evlenemektedirler. İzlanda da var olan bu sorunun çözümünü ülkede yaşayan göçmenlerde bulan hükümet, İzlandalı kadınlarla evlenmeleri durumunda erkeklere beş bin dolar vereceğini duyurmuştur.

Bu haberin yayılması üzerine ise ülkeye bir çok göçmen erkek gelmek isteyince hükümet bu haberi yalanlamıştır.

Ayrıca bu ülkede doğan çocukların büyük bir çoğunluğunun anne ve babaları da evlenmemiş durumdadır.

JAPONYA

Japonyada ise erkeklerin evliliği saçma bulması nedeniyle evlilik oranları oldukça düşüktür. Ve erkeklerin bu düşüncesinden dolayıda kadınlarda bekar kalmakta ve çeşitli sitelerden kendilerine kiralık erkek bulmaktadırlar.

Aynı zamanda çalışma oranlarınında fazla olduğu bu ülkede evliliklerin az olması bir çok sıkıntılı durumuda beraberinde getirmektedir.

Bu sıkıntılı durumlardan bir tanesi olan doğum oranlarının azlığı nedeniyle Japonya Hükümeti evli çiftler için çeşitli vergi teşvikleri de vermektedir.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Bu ülkenin evlilik oranının düşük olduğuna oldukça şaşırabilirsiniz.

Fakat şeriatın var olan kurallarından dolayı pek çok kadın talibini beklemekte ve bu durum evlilik oranlarının düşmesine sebep olmaktadır.

LETONYA

Rusya ve Beyaz Rusya'nın komşusu olan Letonya'nın nüfusu 1,96 milyon kişi ve kadın nüfusun oranı ise %54.10'dur. Letonya'da kadın nüfusunun fazla olmasının sebebi ise kadınların Sovyetler döneminden sonra kapitalizme erkeklere kıyasla daha iyi uyum sağlamaları olarak gösterilmektedir.

Fakat Letonyayla ilgili en ilginç şey ülkede erkeklerin doğum oranının kadınlardan daha yüksek olmasıdır.

Ancak erkeklerin ortalama ömrünün kadınlara kıyasla daha kısa olması, yetişkin kadın oranının erkeklerden yüzde 8 daha fazla olmasına yol açmaktadır.

UKRAYNA

50 milyonluk Ukrayna'da kadın nüfusunun erkek nüfusa oranı %53.70'dir ve bu yüksek kadın nüfusuna en fazla desteği Ukrayna'nın batısında yer alan Lviv kenti vermektedir.

Çünkü Lviv, nüfusunun yüzde 85'i kadınlardan oluşan bir şehirdir.

Bu durumun sebebi ise ülke genelinde yüksek kız bebek doğum oranıdır.

LİTVANYA

Toplamda 2,872 milyonluk nüfusa sahip Litvanya'da kadın nüfus oranı %54 ile neredeyse rekor seviyededir. Kadınların sayıca egemen olduğu bu Avrupa ülkesinde erkek nüfusunun az olmasının başlıca sebepleri sigara, depresyon, intihar ve yüksek risk almaları olarak gösterilmektedir.

Alışık olduğumuzun aksine erkeklerin değil de kadınların erkeklere asıldığı Litvanya erkekler için hem güzel hem de tehlikeli bir yer olabilir.

ESTONYA

1,316 milyonluk bir nüfusa sahip Estonya'da kadın nüfusunun oranı %53.20dir.

Erkek kıtlığının yaşandığı bir başka ülke olan Estonya'da Kihnu Adası'nda yaklaşık 400 kadın yaşamakta ve bu ada kelimenin tam anlamıyla kadınlar tarafından yönetilmektedir.

Adadaki az sayıdaki erkek de balıkçıklıkla uğraştığı için genelde denizde olduklarından Kihnu Adası'ndaki tüm işler yılın çoğu zamanlarında kadınlar tarafından yapılmaktadır.

PORTEKİZ

Avrupa'da İtalya'dan sonra en düşük doğum oranına sahip ülke olan Portekiz'de kadın nüfusu erkek nüfusunu hayli geçmiştir.

%52.75 gibi bir orana sahip kadın nüfusu bir zamanlar ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle de işgücüne katılım oranında da kadınların erkekler karşısında üstünlüğü bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi