Terör örgütü DEAŞ tarafından 22 Mart 2024 tarihinde Rusya'nın başkenti Moskova'daki "Crocus City Hall" adlı konser salonuna düzenlenen saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Kremlin yönetimi DAEŞ’in saldırıyı üstlenmesini görmezden gelerek konkunç trajediyi kendi çıkarlarına çevirmek amacıyla suçu Ukrayna’ya atmaya çalışıyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Moskova yakınlarındaki Crocus Hall City konser salonuna yönelik bir saldırı hazırlığının yapıldığı konusundaki bilgilerin Şubat ayında Rus yetkililerine ulaştığını ifade etti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen 2024 Kıyiv Uluslararası Stratejik İletişim Forumunda açıklamalarda bulunan Budanov, “Rusya’nın en azından 15 Şubat 2024'te saldırı hazırlıklarından haberi vardı. Hatta bu bilgi Suriye'deki istihbarat biriminden geçti. Oradan da Moskova'ya iletildi. Dolayısıyla her şeyin birdenbire tuhaf şekilde gerçekleştiğine dair peri masalları anlatmasınlar." dedi.

Budanov, Kremlin’in teröristlerin hangi ülkeler üzerinden Rusya’ya geleceğini bildiğini aktardı. Saldırının gerçekleşme nedenleri değerlendiren Budanov, “Birinci sebep her zamanki gibi yönetim değişikliği, yani birkaç kişinin görevden alması için olabilir. İkinci ise, olacakların boyutunu gerçekten hafife aldılar. Bunun daha küçük çaplı saldırı olacağını düşündüler ve her şey için Ukrayna'yı suçlamak istediler.” ifadelerini kullandı.

"SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ"

Rus yetkililerin Crocus Hall konser salonundaki olayların gelişme versiyonlarını üç kez değiştirdiğine ve Ukrayna'nın olaya müdahil olması konusunda ısrar ettiğine dikkat çeken Askeri İstihbarat Başkanı, “Saldırı suçunu Ukrayna’ya yükleyen ve şahsen beni suçlayan Patruşev ve Bortnikov'un açıklamalar ortaya çıktı. Tüm bunlar bir saçmalıktır. Ayrıca bu arada bu acı konuya değinmişken, düşman da olsa sivillere yönelik terör eylemlerini prensip olarak tasvip etmediğimi belirtmek istiyorum." dedi.

Kırım

MOSKOVA’DA SİLAHLI SALDIRI

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkları görünüyor. Ardından konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıktı, bir süre sonra binanın çatısı çöktü.

Saldırıdan kısa süre sonra terör örgütü DEAŞ, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı mensuplarının düzenlediğini iddia etti. Rusya Soruşturma Komitesi saldırıda en az 143 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırı sonrasında Rusya tarafından hedef gösterilerek gözlerin çevrildiği Ukrayna tarafı ise, olayla bir ilgilerinin olmadığını belirterek saldırının Rusya Devlet Başkanı Putin'in emriyle planlanan kasıtlı bir eylem olduğunu öne sürdü.

MOSKOVA SİLAHLI SALDIRISINDA RUS İSTİHBARATI İZLERİ

Öte yandan Rus istihbaratının saldırının azmettiricisi olduğu fikri, gündem konusu olmaya devam ediyor. Doğu Avrupa merkezli basın kuruluşu NEXTA, saldırıyı analiz ettiği bir yazı dizini hazırladı. Saldırıda çekilen görüntüler içinde var olan çelişkileri gün yüzüne çıkaran NEXTA, hem saldırıda hem de silahlı kişilere yapılan operasyon sırasında benzer giyimli insanların olduğuna dikkat çekti. bu kişilerin FSB memurları olabileceğini ileri sürüldü.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı