Buldan’da kül toplama ekibi oluşturuldu: Küller ayrı toplanıyor

Buldan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte soba ve kalorifer küllerinin, evsel atıklarından ayrı toplanması için ayrı bir ekip oluşturdu.

Google Haberlere Abone ol
Buldan’da kül toplama ekibi oluşturuldu: Küller ayrı toplanıyor
16.11.2020 09:30

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, çöp bidonlarına dökülen küllerin, konteynerlerde yangınlara ve sokakların duman, is ve kötükokularla dolmasına neden olduğu gibi araçlara ve geri dönüşüme zarar verdiğini belirterek, küllerin çöp bidonlarına dökülmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Buldan’da soba ve kalorifer yakan vatandaşların küllerini çöpbidonlarına atması, kül sorununun da ortaya çıkmasına neden oldu. Buldan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, evsel atıklarla küllerin ayrı toplanması için ekip oluşturdu.

Vatandaşların belirtilen gün ve saatte çuvallar içerisinde dışarıya çıkardığı küller, traktörlü kül toplama ekibitarafından alınarak, ayrı bir yerde toplanacak ve burada bertaraf edileceğini belirtti.

Küllerin çöp bidonlarına atılmaması konusunda vatandaşları uyaran Buldan Belediye Başkanı MustafaŞevik, “Bu küller, konteynerlerden Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne, çöp araçlarımızdan geri dönüşümekadar her şeye zarar veriyordu.

Ayrıca, çöp bidonlarına dökülen küllerin, konteynerlerde yangınlarave sokakların duman, is ve kötü kokularla dolmasına neden oluyordu. Küllerin, belirtilen gün vesaatte dışarı çıkartılması, çevre kirliliğini de önleyecektir. Küllerin ayrı toplanmasıyla birlikte birçokyönden yarar sağlanacaktır” dedi.

Buldan Belediyesi Traktörlü Kül Toplama Ekibinin, her hafta Pazartesi ve Salı günleri, Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahalle, Çarşı Mahallesi, Perşembe ve Cuma günleri ise Gölbaşı Mahallesi, Karşıkaya Mahallesi, Dörteylül Mahallesi ile Çaybaşı Mahallesinde saat 16.00 ile 22.00 arası külleri alacağınıbelirtildi. Belediye’den yapılan duyuruda, küllerin çuvallar içerisinde sokağa dökülmeyecek, çevre kirliliğioluşturmayacak şekilde, mümkünse öğleden sonra dışarı çıkartılması konusunda daha duyarlı olmalarını istendi.

Yorumlar