Bursluluk sınavı saat kaçta başlayacak? 2020 İOKBS kaç dakika sürecek?

Heyecanla beklenen bursluluk sınavı için araştırmalar devam ederken, en çok merak edilen sorulardan biri de “Bursluluk sınavı saat kaçta başlayacak?” oldu. Her yıl, 5, 6, 7, 8 hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin katıldığı ve MEB tarafından düzenlenen İOKBS bu yıl 5 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Peki, Bursluluk sınavı saat kaçta başlayacak? ve 2020 İOKBS kaç dakika sürecek? İşte sınava dair tüm detaylar…

Google Haberlere Abone ol
Bursluluk sınavı saat kaçta başlayacak? 2020 İOKBS kaç dakika sürecek?
04.09.2020 10:54

İlk ve orta öğretim öğrencilerinin eğitim hayatına maddi olarak katkı sağlayan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB) 5 Eylül (bu hafta sonu) sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek. En yüksek puanı almak için ter dökecek öğrenciler, sınava saatler kala “Bursluluk sınavı saat kaçta başlayacak?” “2020 İOKBS kaç dakika sürecek?” gibi önemli soruların cevaplarını araştırıyor…

BURSLULUK SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan sınav kılavuzuna göre, 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek olan Bursluluk Sınavı saat 10.00’da başlayacak.

2020 İOKBS KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

2020 İOKBS’de öğrencilere 100 soru yöneltilirken, sınav 120 dakika sürecek.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.


ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Yorumlar